90IG09Y0-MO9C00
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
WiFi 7 (802.11be), 2.4/5/6 GHz, 2.0GHz quad-core processor, 256MB Flash, 2GB DDR4 RAM, 927.5 g, black
| SKU | 90IG09Y0-MO9C00 |
|---|---|
| EAN | 4711387880555 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | In Stock |
Slash Through The Game
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| DSL features | |
| DSL WAN | No |
| Mobile network | |
| SIM card slot | No |
| Network | |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| MAC address table | 64 entries |
| Ethernet LAN | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Support Samba (storage) | Yes |
| VPN server | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Protocols | |
| DMZ support | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Security | |
| System event log | Yes |
| Security algorithms | OWE, SSH, SSID, WPA, WPA2, WPA3-Enterprise, WPA3-Personal, WPS |
| MAC address filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Filtering | Yes |
| Schedule access | Yes |
| Parental control | Yes |
| Performance | |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 306 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Package height | 236 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Width | 90 mm |
| Weight | 927.5 g |
| Height | 225 mm |
| Depth | 225 mm |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Antenna included | Yes |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN data transfer rate (max) | 11529 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Modulation | 4096-QAM, OFDMA |
| WLAN data transfer rate (first band) | 688 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 5764 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (third band) | 11529 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 7 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Management features | |
| WPS push button | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Intelligent Mesh technology | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Design | |
| Product type | Tabletop router |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | LAN, Power, WAN, WLAN |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Antenna | |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 8 |
| Antenna type | 4x4 |
| Features | |
| Processor cores | 4 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory type | DDR4 |
| Power | |
| Power source type | AC, DC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 5 A |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Packaging data | |
| Package width | 306 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Package type | Box |
| Package height | 236 mm |
| Package depth | 102 mm |