90IG0900-MO9C00
Login for pricing
In Stock:
16 available
- Ultrafast WiFi 7 – Next-generation WiFi 7 router boosts speeds up to 3600 Mbps
- ASUS AiMesh Support – Support AiMesh to create a whole-home mesh network
| Power source type | AC |
|---|---|
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| SKU | 90IG0900-MO9C00 |
| EAN | 4711387582060 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
TUF Gaming BE3600
4K-QAM
Multi-Link Operation (MLO)
Multi-Link Operation (MLO)* enables buffering-free connection by intelligently combining and switching between the 2.4 GHz and 5 GHz bands. TUF Gaming BE3600 is built to be future-proof with all WiFi 7 devices, regardless of the MLO mode they utilize*.
4K-QAM
Multi-Link Operation (MLO)
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Mobile network | |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| Network | |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Number of guest networks (5 GHz) | 3 |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 3 |
| Support Samba (storage) | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| VPN server | VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Protocols | |
| DMZ support | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Security | |
| URL filtering | Yes |
| System event log | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Parental control | Yes |
| Performance | |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 420 mm |
| Package weight | 1.13 kg |
| Package height | 90 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Width | 274 mm |
| Weight | 561 g |
| Height | 205 mm |
| Depth | 168 mm |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| WAN connection | |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN data transfer rate (max) | 2882 Mbit/s |
| Modulation | 4096-QAM, OFDMA |
| WLAN data transfer rate (first band) | 688 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2882 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Management features | |
| WPS push button | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Design | |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | LAN, Power, WAN |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Antenna | |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Features | |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Packaging data | |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 420 mm |
| Package weight | 1.13 kg |
| Package type | Box |
| Package height | 90 mm |
| Package depth | 190 mm |