ASUS Vivobook S14 M3407HA-LY014W AMD Ryzen™ 7 260 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Silver
SKU
M3407HA-LY014W
Login for pricing
In Stock: 507 available
90NB16E2-M000H0
  • Windows 11 Home 64-bit
  • AMD Ryzen 7 260 (24MB Cache, 3.8GHz)
  • 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200
  • 16GB DDR5-SDRAM & 1000GB SSD
More Information
SKU M3407HA-LY014W
EAN 4711387869659
Manufacturer ASUS
Availability In Stock
Product Family Vivobook
Product Series S14
More Intelligent, More Productive, More Secure
Design
Colour nameCool Silver
Product typeLaptop
Housing materialAluminium, Plastic
Form factorClamshell
Product colourSilver
Introduction year2025
Display
HD typeWUXGA
LED backlightYes
Display brightness300 cd/m²
TouchscreenNo
Display resolution1920 x 1200 pixels
Display diagonal35.6 cm (14")
Anti-glare screenYes
Maximum refresh rate60 Hz
RGB colour spaceNTSC
Colour gamut45%
Native aspect ratio16:10
Processor
Processor cache typeL2 & L3
Processor cache24 MB
Processor frequency3.8 GHz
Processor model260
Processor boost frequency5.1 GHz
Processor cores8
Processor threads16
Processor manufacturerAMD
Processor familyAMD Ryzen™ 7
Neural processor unit (NPU)
Neural processor unit (NPU)AMD Ryzen AI
Total processor performance up to38 TOPs
NPU performance up to16 TOPs
Memory
Memory form factorOn-board
Internal memory16 GB
Internal memory typeDDR5-SDRAM
Memory slots1x SO-DIMM
Maximum internal memory32 GB
Storage
SSD form factorM.2
Storage mediaSSD
Optical drive typeNo
Number of SSDs installed1
SSD capacity1 TB
SSD interfacePCI Express 4.0
Card reader integratedNo
Total storage capacity1 TB
Total SSDs capacity1 TB
NVMeYes
Graphics
Discrete graphics cardNo
On-board graphics card familyAMD Radeon Graphics
On-board graphics cardYes
On-board graphics card modelAMD Radeon 780M
Discrete graphics card modelNot available
On-board GPU manufacturerAMD
Audio
Built-in microphoneYes
Camera
Front cameraYes
Privacy cameraYes
Privacy typePrivacy shutter
Front camera HD typeFull HD
Infrared (IR) cameraYes
Windows HelloYes
Optical drive
Optical drive typeNo
Network
Mobile network connectionNo
Top Wi-Fi standardWi-Fi 6 (802.11ax)
Wi-Fi standardsWi-Fi 6 (802.11ax)
Ethernet LANNo
BluetoothYes
Bluetooth version5.3
Antenna type2x2
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity2
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
USB 2.0 ports quantity0
HDMI ports quantity1
HDMI version2.1
Combo headphone/mic portYes
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Keyboard
Pointing deviceTouchpad
Numeric keypadNo
Keyboard backlitYes
Copilot keyYes
Software
Operating system architecture64-bit
Operating system installedWindows 11 Home
Microsoft CopilotYes
Technical details
Form factorClamshell
Product colourSilver
Sustainability certificatesENERGY STAR, EPEAT Silver
Compliance certificatesREACH
Battery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells4
Battery capacity70 Wh
Power
AC adapter power65 W
AC adapter frequency50 - 60 Hz
AC adapter input voltage100 - 240 V
AC adapter output current3.25 A
AC adapter output voltage20 V
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Type-C charging portYes
Security
Password protectionYes
Trusted Platform Module (TPM)Yes
Password protection typeBIOS, User
Face recognitionYes
Windows HelloYes
Certificates
Compliance certificatesREACH
Sustainability
Weight & dimensions
Width315.2 mm
Depth223.4 mm