Cisco CS-BRDP75-K9 video conferencing system 12 MP Ethernet LAN Group video conferencing system
SKU
CS-BRDP75-K9
Login for pricing
In Stock:
1 available
Multi-touch 75" 4k UHD (3840x2160) /16:9), IPS LCD, 350 cd/m2, 8ms, USB-C/HDMI /RJ-45
| Megapixel (approx.) | 12 MP |
|---|---|
| Product type | Group video conferencing system |
| SKU | CS-BRDP75-K9 |
| EAN | 0889728509671 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | In Stock |
Digital whiteboarding session in an open studio using the Board Pro 75
Cisco Board Pro features and benefits
Multi-platform video collaboration
Visual collaboration
Continuous collaboration
Local collaboration
Agile workflows
Hybrid education
Digital signage
Visual collaboration
Continuous collaboration
Local collaboration
Agile workflows
Hybrid education
Digital signage
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Digital zoom | 3x |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Supported video modes | 1080p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Total megapixels | 12 MP |
| Audio | |
| Microphone pick-up range | 4 m |
| Voice codecs | AAC, G.711, G.722, G.722.1, G.729, OPUS |
| Noise reduction | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Automatic gain control | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| Audio system full duplex | Yes |
| Audio beamforming | Yes |
| File formats | |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| Line-out | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI input ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Security algorithms | HTTPS, TLS |
| Maximum data transfer rate | 20 Mbit/s |
| Bandwidth range(IP) | 768 - 2560 Kbit/s |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Camera | |
| Sensor type | CMOS |
| Image sensor size | 1/1.7" |
| Digital zoom | 3x |
| Camera type | Dual camera |
| Second camera resolution | 12 MP |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Display | LED |
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Viewing angle, vertical | 89° |
| Viewing angle, horizontal | 89° |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Colour depth | 10 bit |
| Microphone | |
| Number of microphones | 12 |
| Security | |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 59/60 Hz |
| Current | 4.5 A |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1719 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 1102 mm |