We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hanwha XNO-6080R Bullet IP security camera Outdoor 1920 x 1080 pixels Ceiling/wall
SKU
XNO-6080R/INT
- Max. 60fps@all resolutions (H.265/H.264)
- H.265, H.264, MJPEG codec supported, Multiple streaming
- Day & Night (ICR), WDR (150dB), Defog
- Loitering, Directional detection, Fog detection, Audio detection, Digital auto tracking, Sound classification, Tampering
- Motion detection, Handover
- SD/SDHC/SDXC memory slot (Max. 512GB)
- Hallway view, WiseStream II support
- IR viewable length 50m, IP67/IP66, NEMA 4X, IK10
- IR LED Viewable length: up to 12m at night for license plate capture, max speed of 80km/h
- LDC support (Lens Distortion Correction)
- PoE / 24V AC, 12V DC, Bi-directional audio support
| SKU | XNO-6080R/INT |
|---|---|
| EAN | 8801089166449 |
| Manufacturer | HANWHA |
| Availability | Out of Stock |
| Performance | |
|---|---|
| Languages support | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, French, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Fog proof | Yes |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wired |
| PTZ control | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Alarm input/output | Yes |
| Design | |
| IK code | IK10 |
| Fog proof | Yes |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | Grey |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Protection features | Vandal proof |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Housing material | Aluminium |
| Camera | |
| Adjustment shutter speed | Manual |
| Minimum illumination | 0 lx |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 2 - 1/12000 s |
| Progressive scan | Yes |
| Image sensor | |
| Number of effective pixels (H x V) | 1945 x 1097 pixels |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | Yes |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Lens system | |
| Maximum aperture number | 3.6 |
| Focal length range | 2.8 - 12 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 50 m |
| LED type | IR |
| Video | |
| Noise reduction | Yes |
| Image quality adjustment | Contrast |
| Privacy masking | Yes |
| Flip & mirror | Yes |
| Gain control type | Auto/Manual |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| 3D NR (Noise Reduction) | Yes |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG, MPEG4 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 320 x 240, 640 x 360, 640 x 480 (VGA), 720 x 480, 720 x 576, 800 x 448, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Frame rate | 60 fps |
| Video streaming | Yes |
| Total megapixels | 2 MP |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711, G.711u, G.726 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Audio system | 2-way |
| Network | |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Number of users | 20 user(s) |
| Streaming method | Multicast, Unicast |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Wi-Fi | No |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour |
| Storage | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Security | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Face detection |
| Video motion detection | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Active tampering alarm | Yes |
| Power | |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 15 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 12.95 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -50 - 60 °C |
| System requirements | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Weight & dimensions | |
| Height | 368.6 mm |
| Diameter | 9.1 cm |
| Weight | 2.18 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Technical details | |
| Iris | Yes |
| Output impedance | 75 Ω |
| Maximum output level | 1 Vpp |
| Other features | |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG, MPEG4 |
| USB connectivity | Yes |