We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 15-fd1010nax Intel Core 5 120U Laptop 39.6 cm (15.6") HD 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
- Intel CoreTM 5 120U (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads)
- Windows 11 Home
- 39.6 cm (15.6") diagonal HD display
- Intel Graphics
- 16 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 16 GB), 512 GB PCIe NVMeTM M.2 SSD
| SKU | D8WB0EA#ABU |
|---|---|
| EAN | 0821844531426 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Product Videos |
View Video |

Get a fresh perspective
From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content—Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.[6]

Intel® Core™ 5 120U
Dependable performance for everyday computing[7]

Intel® Graphics
Stream your favorite shows, hop on video calls, and scroll through photo edits. All with smooth, responsive visuals. Built-in Intel® Graphics handle everyday entertainment and multitasking with ease, no extra GPU, no extra bulk.[8]
Flicker-free
Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, we can eliminate screen flickering for more comfortable viewing.[9]

Micro Edge display
By squeezing a larger screen into a smaller frame, this ultra-thin, barely visible bezel revolutionizes your display's appearance with a beautifully efficient design.[10]

Anti-glare panel
Enjoy the sun and your favorite content with this anti-glare panel. Non-reflective and low gloss means you'll get less glare while you're outside.

16:9 aspect ratio
A 16:9 aspect ratio lets you see all of your game.

Sustainable design
Because little things make a big difference, this product includes sustainable materials like ocean-bound plastic and post-consumer recycled plastic in the design.[11]

Keyboard keycaps contain post-consumer recycled plastic
We're bringing a more sustainable design to our keyboards by using keycaps made with post-consumer recycled plastic.[12]

ENERGY STAR® certified
Save energy and money with ENERGY STAR®, certified by the EPA so you will use less energy and save money where it counts most.[13]

EPEAT® Gold registered
EPEAT® Gold registered products are the highest-rated products that meet all of EPEAT required criteria. EPEAT is the world's premier ecolabel for electronics.[14]

Xbox Game Pass Premium 2-month trial
Enjoy 2 months of Xbox Game Pass Premium. Free with your new HP device. Access a library of legendary, high-quality games, get exclusive in-game perks, partner discounts, and earn points annually with Xbox Rewards.[15]

HP Fast Charge
When your laptop is low on power, no one has time to wait hours to recharge. Power down your device and go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes.[16]

PCIe SSD storage
Boot up in seconds with lightning fast speed with up to 512 GB PCIe SSD storage.[17]

Effortlessly connected
Enjoy faster speeds, improved performance and greater capacity with Wi-Fi 6 and Bluetooth® 5.4 wireless card.[18]

Dual speakers
Pump up the volume to your favorite music, movie or game with dual-stereo speakers.

DDR4 RAM
Designed to run more efficiently and more reliably at faster speeds, DDR4 is the future of RAM. With its higher bandwidth, everything from multi-tasking to playing games gets a performance boost.

USB Type-C® Power + Display + 10Gbps signaling rate
Power your device or connect to an external display from just one USB-C® port with 10Gbps signaling rate. And it's reversible, so you never have to worry about plugging in upside down.[19]

Built to keep you connected to everyone
HP True Vision Camera[3] comes with a privacy door, dual mics, and advanced noise-reduction.

Take on the day, every day
Face any day with a dependable Intel® Processor[1], ample storage, fast connections, and lots of memory.

Productivity at the speed of life
See the content that matters most with an 85% screen-to-body ratio[4] and crisp quality display.

Designed for sustainability
This reliable PC is thoughtfully designed; EPEAT® Gold Registered and ENERGY STAR® Certified[5].
The HP 15.6" Laptop PC empowers you to do more with the reliable power of an Intel Processor[1], plus ample storage, and powerful graphics in a sleek, thoughtfully designed device. Created for wherever the day takes you and built with ocean-bound and post-consumer recycled plastics[2], it’s easy to show some love for the planet.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Jet black |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2026 |
| Product design | Roundstooth texture matte cover and keyboard frame finish, textured base |
| Display | |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 120U |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | No |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Jet black |
| Software | |
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Copilot+ PC | No |
| Technical details | |
| Market positioning | Everyday |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844531426 |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub; myHP |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision HD |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844531426 |
| HP special features | |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub; myHP |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision HD |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.8 mm |
| Depth | 236 mm |
| Height | 18.6 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.29 kg |
| Package width | 69 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 520 mm |
| AC adapter included | No |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| AC adapter included | No |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |