We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP B3F58A Printhead cartridge black 35ml for HP Thermal InkJet 2.5
SKU
B3F58A
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Colour | black |
| Content (ml) | 35.00 |
| Type | Original |
| SKU | B3F58A |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Start producing package product coding and marking where longer throw distances and faster speeds are required. HP black 2580 solvent ink, combined with HP’s improved HP 45si Print Cartridge, lets you print faster and jet farther.
HP 2580 ink also delivers long decap and fast dry times to achieve high-productivity intermittent printing for industrial coding applications.
HP 2580 ink also delivers long decap and fast dry times to achieve high-productivity intermittent printing for industrial coding applications.
Compatible Printers: HP Thermal InkJet 2.5
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Inkjet printing |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical features | HP TIJ 2.5 |
| Ink drop | 30 pl |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Inkjet printing |
| Technical features | HP TIJ 2.5 |
| Ink drop | 30 pl |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Technical features | HP TIJ 2.5 |
| Ink drop | 30 pl |