We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP OmniBook 5 Laptop 16-bn0000nax Intel Core 5 120U 40.6 cm (16") 2K 16 GB LPDDR5x-SDRAM Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Silver
- Intel CoreTM 5 120U (up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads)
- Windows 11 Home
- 40.6 cm (16") diagonal 2K OLED display
- Intel Graphics
- 16 GB LPDDR5x-6800 MT/s (onboard), 256 GB PCIe Gen4 NVMeTM M.2 SSD
| SKU | D8XC8EA#ABU |
|---|---|
| EAN | 0821844538739 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Product Videos |
View Video |

Get a fresh perspective
From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content—Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.[4]

Intel® Core™ 5 120U
Dependable performance for everyday computing[5]

Intel® Graphics
Stream your favorite shows, hop on video calls, and scroll through photo edits. All with smooth, responsive visuals. Built-in Intel® Graphics handle everyday entertainment and multitasking with ease, no extra GPU, no extra bulk.[6]

DCI-P3 color space
Get deeper hues and more accurate colors with a wider color gamut than sRGB. DCI-P3 100% closely represents colors on displays as they are in the real world.[7]

16:10 aspect ratio
A 16:10 aspect ratio lets you see more of your content with less scrolling.
OLED display
With display technology that lights each pixel separately, you'll get deeper blacks for richer contrast, enhanced color depth, and more power efficiency than traditional LED screens.

Brilliant BrightView panel
Perfect for an ideal indoor experience, get a bright, clear picture for all your videos, photos, and documents.

Xbox Game Pass Premium 2-month trial
Enjoy 2 months of Xbox Game Pass Premium. Free with your new HP device. Access a library of legendary, high-quality games, get exclusive in-game perks, partner discounts, and earn points annually with Xbox Rewards.[8]

EPEAT® Gold with Climate+
With EPEAT® Gold with Climate+, you're choosing a movement towards responsibility and climate action.[9]

ENERGY STAR® certified
Save energy and money with ENERGY STAR®, certified by the EPA so you will use less energy and save money where it counts most.[10]

Keyboard contains post-consumer recycled materials
We're bringing a more thoughtful design to our keyboards by using post-consumer recycled materials in the design.[11]

Recycled aluminum
Because little things make a big difference, this laptop design includes sustainable materials like recycled aluminum.[12]

HP Fast Charge
When your laptop is low on power, no one has time to wait hours to recharge. Power down your device and go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes.[13]

Effortlessly connected
Enjoy faster speeds, improved performance and greater capacity with Wi-Fi 6 and Bluetooth® 5.4 wireless card.[14]

HP True Vision FHD IR camera
Log in safely through Windows Hello with the infrared sensor. With an 88-degree, wide-angle field of view, you can video chat with your entire family or group of friends in stunning detail.[15]

USB Type-C® Power + Display + 10Gbps signaling rate
Power your device or connect to an external display from just one USB-C® port with 10Gbps signaling rate. And it's reversible, so you never have to worry about plugging in upside down.[16]

Dual speakers
Pump up the volume to your favorite music, movie or game with dual-stereo speakers.

Backlit keyboard with integrated numeric pad
Keep going even in dimly lit rooms or aboard red-eye flights. With an illuminated keyboard and integrated numeric pad, you can type comfortably in more environments.

Experience true-to-life colors
Experience incredible OLED visuals that deliver deep blacks, vibrant colors, and stunning contrast.

Do more, charge less
Power meets efficiency with Intel® Core™ processor[1] and all-day battery life for everyday tasks.

Slim meets function
Sleek and portable with essential ports and proven HP quality for life on-the-go.

Built for a better tomorrow
Contains up to 80% recycled aluminum in the cover[2] and 85% recycled plastic in the keyboard[3].
Built for life on the move, the HP OmniBook 5 16" Laptop delivers powerful, responsive performance. Enjoy lifelike OLED visuals and advanced multitasking features. With a slim aluminum design and all-day battery, it’s perfect for work, study, streaming, and staying connected wherever life takes you.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Product design | Anodized cover and base finish, matte paint keyboard frame |
| Display | |
| HD type | 2K |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| DCI-P3 coverage | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display technology marketing name | UWVA |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 120U |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 6800 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard colour name | Canvas gray |
| Software | |
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Technical details | |
|---|---|
| Market positioning | Premium |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844538739 |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP Imagepad | Yes |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844538739 |
| HP special features | |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP Imagepad | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 355 mm |
| Depth | 245 mm |
| Height | 14.5 mm |
| Weight | 1.68 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.81 kg |
| Package width | 63 mm |
| Package height | 302 mm |
| Package depth | 504 mm |
| AC adapter included | No |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| AC adapter included | No |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |