We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP OmniBook 5 Laptop Next Gen AI 16-bf0000nax Copilot+ PC X1-26-100 40.6 cm (16") 2K 16 GB LPDDR5x-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Silver
- Snapdragon X X1-26-100 (up to 2.97 GHz, 8 cores)
- Windows 11 Home
- 40.6 cm (16") diagonal 2K OLED display
- Qualcomm AdrenoTM GPU
- 16 GB LPDDR5x-8448 MT/s (onboard), 256 GB PCIe NVMeTM M.2 SSD
| SKU | D8WB2EA#ABU |
|---|---|
| EAN | 0821844531457 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Product Videos |
View Video |

Get a fresh perspective
From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content—Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.[10]

Snapdragon® X
Perfect for on-the-go productivity, this processor delivers essential performance, AI capabilities, and long-lasting battery life. Stay efficient and connected all day, every day.[11]

Qualcomm® Adreno™ GPU
Experience high performance graphics and rich user experiences while optimizing power consumption. Elevate your mobile UI, games and advanced graphics applications with fast responsiveness and superior mobile connectivity.[12]

DCI-P3 color space
Get deeper hues and more accurate colors with a wider color gamut than sRGB. DCI-P3 95% closely represents colors on displays as they are in the real world.[13]

16:10 aspect ratio
A 16:10 aspect ratio lets you see more of your content with less scrolling.
OLED display
With display technology that lights each pixel separately, you'll get deeper blacks for richer contrast, enhanced color depth, and more power efficiency than traditional LED screens.

Brilliant BrightView panel
Perfect for an ideal indoor experience, get a bright, clear picture for all your videos, photos, and documents.

Xbox Game Pass Premium 2-month trial
Enjoy 2 months of Xbox Game Pass Premium. Free with your new HP device. Access a library of legendary, high-quality games, get exclusive in-game perks, partner discounts, and earn points annually with Xbox Rewards.[14]

EPEAT® Gold with Climate+
With EPEAT® Gold with Climate+, you're choosing a movement towards responsibility and climate action.[16]

ENERGY STAR® certified
Save energy and money with ENERGY STAR®, certified by the EPA so you will use less energy and save money where it counts most.[17]

Keyboard contains post-consumer recycled materials
We're bringing a more thoughtful design to our keyboards by using post-consumer recycled materials in the design.[18]

Recycled aluminum
Because little things make a big difference, this laptop design includes sustainable materials like recycled aluminum.[19]

HP Fast Charge
When your laptop is low on power, no one has time to wait hours to recharge. Power down your device and go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes.[20]

Qualcomm™ FastConnect ™ 6900 Wi-Fi 6E Dual Band Simultaneous
Unlock unprecedented wireless performance with Qualcomm Wi-Fi 6E Technology. Harness the power of 6 Ghz spectrum for faster speeds and enhanced connectivity.[21]

Microphone Mute
Enjoy greater peace of mind and the convenience of a dedicated microphone mute button that you can easily activate and know it’s on or off with an LED indicator light.

HP True Vision FHD IR camera
Log in safely through Windows Hello with the infrared sensor. With an 88-degree, wide-angle field of view, you can video chat with your entire family or group of friends in stunning detail.[22]

USB Type-C® Power + Display + 10Gbps signaling rate
Power your device or connect to an external display from just one USB-C® port with 10Gbps signaling rate. And it's reversible, so you never have to worry about plugging in upside down.[23]
![Up to 34 hours <sup>[1]</sup> of battery life](https://images.icecat.biz/img/bullets/142051007-69aa3f9a68af7420823561.jpg)
Up to 34 hours [1] of battery life
AI-driven performance and a battery life of up to 34 hours[1] offers power and reliability anytime, anywhere.

Advanced performance with an ultra-thin profile
More speed and efficiency powered by Snapdragon® X Series Processors[4] and a dedicated AI engine.

An expansive audio-visual experience
Enjoy rich colors on a 2K OLED[5] display, powerful sound with HP Audio Boost, and a 1080p FHD IR camera[6].

Built for a better tomorrow
Made from recycled metals[7], ocean-bound plastics[8] and is EPEAT® Gold with Climate+[9] certified.
The HP OmniBook 5 16" AI PC is built for advanced performance and seamless portability, with an ultra-thin profile and HP AI Companion[2] to act as your on-device personal assistant and streamline your workflow. Leave your charger behind with up to 34 hours[1] of battery life and charge up to 50% in just 30 minutes with HP Fast Charge[3].
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Product design | Sandblasted anodized finish |
| Display | |
| HD type | 2K |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 95% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor model | X1-26-100 |
| Processor boost frequency | 2.97 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Motherboard chipset | Qualcomm SoC |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU performance up to | 45 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8448 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 6900 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Qualcomm |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Qualcomm SoC |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard colour name | Soft gray |
| Software | |
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844531457 |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP AI Companion |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP Imagepad | Yes |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844531457 |
| HP special features | |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP AI Companion |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP Imagepad | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 59 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 355 mm |
| Depth | 244 mm |
| Height | 13.2 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.49 kg |
| Package width | 63 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 504 mm |
| AC adapter included | No |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 6900 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| AC adapter included | No |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |