We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP OmniBook Ultra Laptop Next Gen AI 14-kg0002nax Copilot+ PC 35.6 cm (14") Touchscreen 2K 16 GB LPDDR5x-SDRAM Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home
- Snapdragon X2 Plus X2P-64-100 (up to 4.0 GHz, 10 cores)
- Windows 11 Home
- 35.6 cm (14") diagonal 2K touch display
- Qualcomm AdrenoTM GPU
- 16 GB LPDDR5x-9523 MT/s (onboard), 512 GB PCIe Gen5 NVMeTM M.2 SSD
| SKU | D8VZ9EA#ABU |
|---|---|
| EAN | 0821844531303 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Product Videos |
View Video |

Get a fresh perspective
From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content—Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.[13]

Snapdragon® X2 Elite Processor
Enjoy premium performance and multi-day battery life. Effortlessly multitask, browse, stream, and run next-gen AI apps. Provides for a thin and light PC design built for powerful productivity and immersive entertainment.[14]

Qualcomm® Adreno™ GPU
Experience high performance graphics and rich user experiences while optimizing power consumption. Elevate your mobile UI, games and advanced graphics applications with fast responsiveness and superior mobile connectivity.[15]

2.8K OLED display
2880 x 1800 resolution delivers stunning details and lifelike colors.[16]

Corning® Gorilla® Glass 3
Enhance your device’s endurance with Corning® Gorilla® Glass 3, engineered for unparalleled scratch resistance. Helps reduce accidental damage with strong, more durable protection than most displays.

DCI-P3 color space
Get deeper hues and more accurate colors with a wider color gamut than sRGB. DCI-P3 100% closely represents colors on displays as they are in the real world.[4]

Xbox Game Pass Premium 2-month trial
Enjoy 2 months of Xbox Game Pass Premium. Free with your new HP device. Access a library of legendary, high-quality games, get exclusive in-game perks, partner discounts, and earn points annually with Xbox Rewards.[17]

McAfee Premium Individual 30-day trial
Secure your device with award winning antivirus and online protection. Free trial includes secure VPN for privacy and data protection when browsing on public Wi-Fi[18]

Keyboard contains post-consumer recycled materials
We're bringing a more thoughtful design to our keyboards by using post-consumer recycled materials in the design.[19]

Utilizing recycled metals
HP incorporates increasing amounts of recycled, renewable, and non-virgin raw materials. Because little things make a big difference, this product includes a percentage of recycled metals in the design.[11]

Incorporating ocean-bound plastics
HP incorporates increasing amounts of recycled, renewable, and non-virgin raw materials. Built with the environment in mind, this product includes a percentage of ocean-bound plastic in the design.[10]

EPEAT® Gold with Climate+
With EPEAT® Gold with Climate+, you're choosing a movement towards responsibility and climate action.[20]

ENERGY STAR® certified
Save energy and money with ENERGY STAR®, certified by the EPA so you will use less energy and save money where it counts most.[12]

HP Fast Charge
When your laptop is low on power, no one has time to wait hours to recharge. Power down your device and go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes.[21]

Qualcomm™ FastConnect ™ 7800 Wi-Fi 7 High Band Simultaneous
Unleash lightning fast wireless connectivity with Qualcomm Wi-Fi 7 chips & technology, delivering next generation speeds and seamless connectivity for a superior internet experience.[22]

Camera Shutter
No more unsightly tape and tacky gum to hide your private moments. Ensure your privacy and security with a visible, physical shutter that turns off your PC’s camera when not in use.

512 GB PCIe® Gen5 NVMe™ M.2 SSD
Experience next-gen speed with PCIe Gen5, up to 2x faster than PCIe Gen4. Fast load times, smooth data transfers, and dependable performance for work, play, and everything in between.[23]
Poly Studio Audio
HP + Poly together will continuously accelerate innovation across our hybrid solutions, including AI-generated technology. With pitch perfect audio, you'll get the best experience to collaborate anywhere with audio tuned by Poly Studio.

Slim enough to go. Strong enough to go further.
Take high performance anywhere with an ultra-thin, ultra-light design proven tough through 20 MIL-STD tests[2].

Uncompromised efficiency. Powered by you.
Take productivity further with Snapdragon X2 processor[6] delivering up to 85 trillion NPU operations per second[7].

Smarter tools. Sharper you.
Unlock your potential with AI tools like adaptive intelligence, 3K OLED[4], an AI-powered camera[8], and immersive audio.

Innovation that respects the planet.
Designed using 80% recycled aluminum[11] and 40% post-consumer recycled plastics[10]. The EPEAT® Gold with Climate+[9] and ENERGY STAR® certified design[12].
The HP OmniBook Ultra redefines productivity and creativity in an ultra-sleek and strong aluminum chassis. Military-grade durability[2] meets your everyday hustle. Powered by premium-tier Snapdragon X2 processors[6] and built with a vivid OLED[4] touchscreen[3], a compact vapor chamber, and up to 44 hours of battery[5], it delivers cool, smart, immersive performance for the AI era.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Stone blue |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Original brand name | HP |
| Product design | Sandblasted finish |
| Display | |
| HD type | 2K |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| DCI-P3 coverage | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Motherboard chipset | Qualcomm SoC |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU performance up to | 80 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 9523 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 7800 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Qualcomm |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
| Gyroscope | Yes |
| Motherboard chipset | Qualcomm SoC |
| Accelerometer | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard colour name | Darker meteor silver opaque |
| Software | |
|---|---|
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844531303 |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844531303 |
| HP special features | |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub |
| HP Audio Boost | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 70 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 311.1 mm |
| Depth | 215.6 mm |
| Height | 10.7 mm |
| Weight | 1.27 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.24 kg |
| Package width | 63 mm |
| Package height | 280 mm |
| Package depth | 458 mm |
| AC adapter included | No |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 7800 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| AC adapter included | No |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |