We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP OmniBook X Flip 2-in-1 Laptop Next Gen AI 14-kb0000nax Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 35.6 cm (14") Touchscreen 2K 16 GB LPDDR5x-SDRAM Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Silver
- Intel CoreTM Ultra 7 355 (up to 4.7 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- Windows 11 Home
- 35.6 cm (14") diagonal 2K display
- Intel Graphics
- 16 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 512 GB PCIe Gen4 NVMeTM M.2 SSD
| SKU | D8XC2EA#ABU |
|---|---|
| EAN | 0821844538678 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Out of Stock |
| Product Videos |
View Video |

Get a fresh perspective
From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content—Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.[8]

Intel® Core™ Ultra 7 Series 3 processor
No tradeoffs. Intel® Core™ Ultra Series 3 processors deliver what matters: incredible battery life, powerful performance, and built-in graphics and AI to revolutionize how you create, game, and work anywhere. Feel the power of Intel Inside®.[9]

Intel® Graphics
Stream your favorite shows, hop on video calls, and scroll through photo edits. All with smooth, responsive visuals. Built-in Intel® Graphics handle everyday entertainment and multitasking with ease, no extra GPU, no extra bulk.[10]
HP Eye Ease
Enjoy every detail without the strain. HP Eye Ease reduces blue light to keep your eyes comfortable while preserving vibrant and accurate colors.[11]

Corning® Gorilla® Glass 3
Enhance your device’s endurance with Corning® Gorilla® Glass 3, engineered for unparalleled scratch resistance. Helps reduce accidental damage with strong, more durable protection than most displays.

16:10 aspect ratio
A 16:10 aspect ratio lets you see more of your content with less scrolling.
Flicker-free
Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, we can eliminate screen flickering for more comfortable viewing.[12]

Micro Edge display
By squeezing a larger screen into a smaller frame, this ultra-thin, barely visible bezel revolutionizes your display's appearance with a beautifully efficient design.[13]

Xbox Game Pass Premium 2-month trial
Enjoy 2 months of Xbox Game Pass Premium. Free with your new HP device. Access a library of legendary, high-quality games, get exclusive in-game perks, partner discounts, and earn points annually with Xbox Rewards.[14]

Keyboard contains post-consumer recycled materials
We're bringing a more thoughtful design to our keyboards by using post-consumer recycled materials in the design.[7]

Utilizing recycled metals
HP incorporates increasing amounts of recycled, renewable, and non-virgin raw materials. Because little things make a big difference, this product includes a percentage of recycled metals in the design.[2]

Incorporating ocean-bound plastics
HP incorporates increasing amounts of recycled, renewable, and non-virgin raw materials. Built with the environment in mind, this product includes a percentage of ocean-bound plastic in the design.[15]

EPEAT® Gold with Climate+
With EPEAT® Gold with Climate+, you're choosing a movement towards responsibility and climate action.[16]

ENERGY STAR® certified
Save energy and money with ENERGY STAR®, certified by the EPA so you will use less energy and save money where it counts most.[17]

HP Fast Charge
When your laptop is low on power, no one has time to wait hours to recharge. Power down your device and go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes.[18]

MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 and Bluetooth® 6.0 wireless card
Powered by the latest Wi-Fi 7 technology, it delivers fast, reliable wireless speeds and low latency for smooth streaming, crystal-clear video conferencing, and responsive performance across all your daily tasks.[19]

Camera Shutter
No more unsightly tape and tacky gum to hide your private moments. Ensure your privacy and security with a visible, physical shutter that turns off your PC’s camera when not in use.

512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD
With high-speed data transfer, the 512 GB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD offers lightning fast speed and efficient storage.[20]

Powered for performance, engineered for endurance
Accelerate workflows with the Intel® Core™ Ultra processor[3] and count on MIL-STD[4] tested durability.

Flip it, switch it, love it
Switch freely between 4 modes, with a vibrant display[1] and premium design that adapts to both work and play.

Connect anywhere, collaborate everywhere
Enjoy rich sound, sharp video calls, and seamless USB-C®[6] and Wi-Fi® 7[5] connectivity with this HP laptop.

Built for a better tomorrow
This 14 inch laptop contains at least 20% recycled aluminum[2] and 30% recycled plastic[7].
HP OmniBook X Flip 14” Next Gen AI PC is more than a laptop - it’s your all-day companion powered by AI-driven performance. Seamlessly transition between four flexible modes, with stunning visuals on a brilliant display[1] and crystal-clear audio and video, so you always look and sound your best.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Meteor silver |
| Market positioning | Premium |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Product design | Sandblasted anodized finish |
| Display | |
| HD type | 2K |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 49 TOPs |
| Copilot+ PC | Yes |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Gyroscope | Yes |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Accelerometer | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard colour name | Darker meteor silver opaque |
| Software | |
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Market positioning | Premium |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Product colour | Silver |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844538678 |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP Imagepad | Yes |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844538678 |
| HP special features | |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP Imagepad | Yes |
| Battery | |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313 mm |
| Depth | 218.5 mm |
| Height | 14.4 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.34 kg |
| Package width | 63 mm |
| Package height | 271 mm |
| Package depth | 473 mm |
| AC adapter included | No |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| AC adapter included | No |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |