We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Cray Supercomputing Storage Systems 1.6TB NVMe Gen5 High Performance Mixed Use E3.S PM1743 SSD
SKU
S1H89A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Cray Supercomputing Storage Systems 1.6TB NVMe Gen5 High Performance Mixed Use E3.S PM1743 SSD
| SKU | S1H89A |
|---|---|
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Features | |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1.6 TB |
| SSD form factor | E3.S |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Compatible products | HPE Cray Supercomputing Storage Systems, see QuickSpecs for more information |
| Performance | |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Compatible products | HPE Cray Supercomputing Storage Systems, see QuickSpecs for more information |
| Design | |
|---|---|
| SSD form factor | E3.S |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Height | 15 mm |
| Depth | 100 mm |
| Technical details | |
| HDD capacity | 1.6 TB |
| Weight (imperial) | 1.5 kg (3.31 lbs) |
| SSD form factor | E3.S |
| Other features | |
| HDD capacity | 1.6 TB |
| Weight (imperial) | 1.5 kg (3.31 lbs) |
| Compatible products | HPE Cray Supercomputing Storage Systems, see QuickSpecs for more information |