We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Huawei Band 11 AMOLED Wristband activity tracker 4.11 cm (1.62") Purple
SKU
55020GVM
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1.62 inch AMOLED, 286 × 482 pixels, PPI 347, 5 ATM, BT 6.0, 42.6 × 28.2 × 8.99 mm
| SKU | 55020GVM |
|---|---|
| EAN | 6942103182563 |
| Manufacturer | Huawei |
| Availability | Out of Stock |
1.62-Inch High-Brightness Display | Enhanced Sleep Tracking.
Ultra-Slim and Comfort Wear | Multi-Dimensional Emotional Wellbeing.
At 17 g, it's easy to just forget about it. With an 8.99 mm CNC-cut aluminium alloy case, it gives a modern look and natural feel, like a breath of fresh air.
Love what you see.
The 1.62″ 60 Hz AMOLED display is 27% larger7 and substantially brighter at up to 1500 nits. Everything is clear at a glance, even under glaring sunshine.
Tick-tock.
The fun never stops.
100+ watch faces8 for your moods and styles, with personalised widgets and hues, as well as Always‑On Display (AOD) to suit your needs. Come on, have a play.
What's going on inside?
Now you know.
Your sleep can be very telling. Know about your recovery via the average sleep Heart Rate Variability (HRV). Track it alongside heart rate and SpO₂, and get alerts when they fall outside your personal range.
Meow-ting your heart.
Sees through you, and stays with you. You'll be able to view your emotional status in the
form of 12 floral states. During all the mood swings, watch your fluffy buddies that wiggle,
dance and cheer you up on the dial.
Deep breath. It's gonna be okay.
Swipe left to start your breathing exercises during stressful moments. Choose either Cuteness Relief or Stress Relief for relaxation. Peace comes in each exhale.
100 workouts.
All worked out.
Around 100 workouts from yoga and strength training to rope skipping.
Tap into the courses to explore more moves and fun.
Ultra-Slim and Comfort Wear | Multi-Dimensional Emotional Wellbeing.
At 17 g, it's easy to just forget about it. With an 8.99 mm CNC-cut aluminium alloy case, it gives a modern look and natural feel, like a breath of fresh air.
Love what you see.
The 1.62″ 60 Hz AMOLED display is 27% larger7 and substantially brighter at up to 1500 nits. Everything is clear at a glance, even under glaring sunshine.
Tick-tock.
The fun never stops.
100+ watch faces8 for your moods and styles, with personalised widgets and hues, as well as Always‑On Display (AOD) to suit your needs. Come on, have a play.
What's going on inside?
Now you know.
Your sleep can be very telling. Know about your recovery via the average sleep Heart Rate Variability (HRV). Track it alongside heart rate and SpO₂, and get alerts when they fall outside your personal range.
Meow-ting your heart.
Sees through you, and stays with you. You'll be able to view your emotional status in the
form of 12 floral states. During all the mood swings, watch your fluffy buddies that wiggle,
dance and cheer you up on the dial.
Deep breath. It's gonna be okay.
Swipe left to start your breathing exercises during stressful moments. Choose either Cuteness Relief or Stress Relief for relaxation. Peace comes in each exhale.
100 workouts.
All worked out.
Around 100 workouts from yoga and strength training to rope skipping.
Tap into the courses to explore more moves and fun.
| Performance | |
|---|---|
| Pixel density | 347 ppi |
| Display type | AMOLED |
| Display diagonal | 4.11 cm (1.62") |
| Display resolution | 286 x 482 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Display brightness | 1500 cd/m² |
| Quality of sleep | Yes |
| Water resistance | 5 ATM |
| Heart rate monitor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Alarm clock | Yes |
| GPS (satellite) | No |
| Call notifications | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Design | |
| Form factor | Rectangle |
| Water resistance | 5 ATM |
| Housing material | Polymer |
| Wrist size range | 120 - 190 mm |
| Device type | Wristband activity tracker |
| Product colour | Purple |
| Control type | Buttons, Touch |
| Band colour | Purple |
| Band material | Fluoroelastomer |
| Waterproof up to | 50 m |
| Display | |
| Pixel density | 347 ppi |
| Display type | AMOLED |
| Display diagonal | 4.11 cm (1.62") |
| Display resolution | 286 x 482 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Features | |
| Quality of sleep | Yes |
| Heart rate monitor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Alarm clock | Yes |
| GPS (satellite) | No |
| Call notifications | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Charging voltage | 5 V |
| Battery life | 14 day(s) |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery capacity | 300 mAh |
| Battery operated | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 28.2 mm |
| Depth | 42.6 mm |
| Thickness | 8.99 mm |
| Weight | 16 g |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 115 g |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Technical details | |
| Water resistance | 5 ATM |