We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Huawei Band 11 Pro AMOLED Wristband activity tracker 4.11 cm (1.62") Black
SKU
55020GVK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1.62 inch AMOLED, 286 × 482 pixels, PPI 347, BT 6.0, 43.5 × 28.2 × 8.99 mm, 18 g
| SKU | 55020GVK |
|---|---|
| EAN | 6942103182624 |
| Manufacturer | Huawei |
| Availability | Out of Stock |
Autonomous GNSS Positioning | 1.62-Inch High-Brightness Screen
Enhanced Sleep Tracking1 | Pulse Wave Arrhythmia Analysis.
Love what you see.
The 1.62" 60 Hz AMOLED display is 27% larger5 and substantially brighter at up to 2000 nits.
Everything is clear at a glance, even under glaring sunshine.
Focus on the stride, not your wrist.
HUAWEI Band 11 Pro ThinA minimalist design that impresses. At 8.99 mm thin,6 the CNC-cut aluminium alloy case is light with polished finishes for a compelling look. Move like no one is watching, when everyone is.
Oh, the fun you could have.
100+ watch faces7 for your moods and styles, with personalised widgets and hues,
as well as Always‑On Display (AOD) to suit your needs. Come on, have a play.
Meow-ting your heart.
Sees through you, and stays with you. You'll be able to view your emotional status in the
form of 12 floral states.2 During all the mood swings, watch your fluffy buddies that wiggle,
dance and cheer you up on the dial.
You can breathe, just so you know.
Swipe left to start your breathing exercises during stressful moments.
Choose either Cuteness Relief or Stress Relief for relaxation. Peace
comes in each exhale.
Enhanced Sleep Tracking1 | Pulse Wave Arrhythmia Analysis.
Love what you see.
The 1.62" 60 Hz AMOLED display is 27% larger5 and substantially brighter at up to 2000 nits.
Everything is clear at a glance, even under glaring sunshine.
Focus on the stride, not your wrist.
HUAWEI Band 11 Pro ThinA minimalist design that impresses. At 8.99 mm thin,6 the CNC-cut aluminium alloy case is light with polished finishes for a compelling look. Move like no one is watching, when everyone is.
Oh, the fun you could have.
100+ watch faces7 for your moods and styles, with personalised widgets and hues,
as well as Always‑On Display (AOD) to suit your needs. Come on, have a play.
Meow-ting your heart.
Sees through you, and stays with you. You'll be able to view your emotional status in the
form of 12 floral states.2 During all the mood swings, watch your fluffy buddies that wiggle,
dance and cheer you up on the dial.
You can breathe, just so you know.
Swipe left to start your breathing exercises during stressful moments.
Choose either Cuteness Relief or Stress Relief for relaxation. Peace
comes in each exhale.
| Performance | |
|---|---|
| Pixel density | 347 ppi |
| Display type | AMOLED |
| Display diagonal | 4.11 cm (1.62") |
| Display resolution | 286 x 482 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Display brightness | 1500 cd/m² |
| Quality of sleep | Yes |
| Water resistance | 5 ATM |
| Heart rate monitor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| GPS (satellite) | No |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Design | |
| Form factor | Rectangle |
| Minimum strap length | 13 cm |
| Maximum strap length | 21 cm |
| Water resistance | 5 ATM |
| Housing material | Aluminium |
| Wrist size range | 130 - 210 mm |
| Device type | Wristband activity tracker |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Touch |
| Band colour | Black |
| Band material | Fluoroelastomer |
| Waterproof up to | 50 m |
| Suggested gender | Unisex |
| Display | |
| Pixel density | 347 ppi |
| Display type | AMOLED |
| Display diagonal | 4.11 cm (1.62") |
| Display resolution | 286 x 482 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Features | |
| Quality of sleep | Yes |
| Heart rate monitor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| GPS (satellite) | No |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Suggested gender | Unisex |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Charging voltage | 5 V |
| Battery life | 14 day(s) |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery capacity | 300 mAh |
| Charging time | 1 h |
| Battery operated | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 28.2 mm |
| Depth | 42.6 mm |
| Thickness | 8.99 mm |
| Weight | 18 g |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 38 mm |
| Package height | 120 mm |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Water resistance | 5 ATM |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |