We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ikan IBN-EL15 camera/camcorder battery Lithium-Ion (Li-Ion) 1600 mAh
SKU
IBN-EL15
- Nikon EN-EL15 Rechargeable Li-Ion Battery
- Compatible with the Nikon D600, D7000, D7100, D800, D800E, 1 V1 Camera
| SKU | IBN-EL15 |
|---|---|
| EAN | 0847983005635 |
| Manufacturer | IKAN |
| Availability | Out of Stock |
Nikon EN-EL15 Compatible Battery
• Nikon EN-EL15 Rechargeable Li-Ion Battery
• Compatible with the Nikon D600 D7000 D7100 D800 D800E 1 V1 Camera
| Battery | |
|---|---|
| Purpose | Camcorder |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1600 mAh |
| Brand compatibility | Nikon |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Battery capacity | 11.8 Wh |
| Compatible products | EN-EL15 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 39.1 mm |
| Depth | 20.2 mm |
| Height | 55.4 mm |