We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Incase City Brief 13-inch
SKU
CL55493
- Durable 270 x 500D blended weave polyester
- Quick access iPhone pocket with plush fleece lining
- Adjustable shoulder strap
- The Heather Black colorway, made with Ecoya reduces CO2 emissions and uses 89% less water than conventional yarn dyeing methods while also creating a more colorfast fabric that stands up better to light, water and washing.
| Maximum screen size | 13 " |
|---|---|
| Case type | Briefcase |
| Product main colour | Black |
| SKU | CL55493 |
| EAN | 0650450130286 |
| Manufacturer | Incase |
| Availability | In Stock |
Carry your 13in MacBook Pro and other essentials in style and comfort with our urban-pro shoulder bag.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Width | 35 mm |
| Height | 25 mm |
| Depth | 4 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Compatibility | 13" MacBook Pro |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Briefcase |
| Compatibility | 13" MacBook Pro |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Technical details | |
| Compatibility | 13" MacBook Pro |
| Case type | Briefcase |
| Other features | |
| Capacity | 1.8 L |