We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
JLC Diamond Sleeve 12 inch - Black
SKU
JLCDIASL12
- Multi-layer protective sleeve design
- Textured diamond outer layer for enhanced protection
- Soft padded inner layer helps prevent scratches
- Strong top-loading zipper for secure closure
| Brand compatibility | Universal |
|---|---|
| Maximum screen size | 12 " |
| Material | Neoprene |
| Case type | Sleeve case |
| SKU | JLCDIASL12 |
| EAN | 5056521447690 |
| Manufacturer | JLC |
| Availability | In Stock |
This multi-layer protective sleeve is designed to keep your device safe during everyday use and travel. The textured diamond outer layer provides added protection against accidental bumps and damage, while the soft padded inner lining helps guard your device against scratches. A strong top-loading zipper ensures the sleeve stays securely closed at all times.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Features | |
|---|---|
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Material | Neoprene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fits All 12" Laptops |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Brand compatibility | Universal |
| Design | |
| Case type | Sleeve case |
| Material | Neoprene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fits All 12" Laptops |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Material | Neoprene |
| Compatibility | Fits All 12" Laptops |
| Case type | Sleeve case |