We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leba NoteBag Yellow 5, USB-C (UK plug), 20 watts available per device, Intelligent P.D. 3.0
SKU
NB2-5T-YEL-UC-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
NoteBag Yellow 5, USB-C (UK plug), 20 watts available per device, Intelligent P.D. 3.0
- Designed for storing, charging and carrying up to 5 tablets, iPads or similar devices.
- The padded NoteBag protects devices during transport and ensures that they are not scratched.
- The adjustable shoulder strap can be adjusted for both teachers and students.
- The pocket on the back makes it possible to store cables in the same place as the devices.
- It is possible to charge devices with NoteCharge.
- The size of NoteBag is designed so that it can be integrated into NoteCart and NoteBox 16.
| SKU | NB2-5T-YEL-UC-UK |
|---|---|
| EAN | 5704454015478 |
| Manufacturer | LEBA Innovation |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NoteBag |
NoteBag is a secure shoulder bag that can accommodate up to 5 tablets, iPads or similar devices.
NoteBag is a smart and colourful bag for tablets and iPads. A simple and secure shoulder bag, ready to take on outdoor walks when you want to record video or take photos on excursions.
NoteBag can be carried by young children. Accommodates 5 tablets or iPads, all of which are well protected in the fully padded bag.
If there is a need for charging, NoteBag can be fitted with NoteCharge, a USB A charger. There is a separate compartment at the back of the bag for storing charging cables.
NoteBag is a smart and colourful bag for tablets and iPads. A simple and secure shoulder bag, ready to take on outdoor walks when you want to record video or take photos on excursions.
NoteBag can be carried by young children. Accommodates 5 tablets or iPads, all of which are well protected in the fully padded bag.
If there is a need for charging, NoteBag can be fitted with NoteCharge, a USB A charger. There is a separate compartment at the back of the bag for storing charging cables.
| Technical details | |
|---|---|
| Adjustable shelves | No |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit, Overheating |
| LED indicators | Power |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management case |
| Placement | Table |
| Supported portable devices | Tablet |
| Device connectors supported | AC |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of devices supported | 5 |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Slot width | 23 cm |
| Slot height | 27 cm |
| Cable lock slot | No |
| Product colour | Yellow |
| Housing material | Fabric |
| Cord length | 1.5 m |
| Certification | CE |
| Ventilation | No |
| Castor wheels | No |
| Built-in brake | No |
| UV-C LED disinfection | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | No |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Adjustable shelves | No |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management case |
| Placement | Table |
| Slot width | 23 cm |
| Slot depth | 2.5 cm |
| Slot height | 27 cm |
| Product colour | Yellow |
| Housing material | Fabric |
| Cord length | 1.5 m |
| Castor wheels | No |
| Built-in brake | No |
| Features | |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit, Overheating |
| LED indicators | Power |
| Supported portable devices | Tablet |
| Device connectors supported | AC |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of devices supported | 5 |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Cable lock slot | No |
| Certification | CE |
| Ventilation | No |
| UV-C LED disinfection | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | No |
| Charging source | USB Type-C |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Compatibility | Tablets |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 20 V |
| Input current | 2.3 A |
| Output current | 5 A |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 56/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 2.5 cm |
| Width | 250 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 300 mm |
| Weight | 1 kg |
| Housing thickness | 1 mm |
| Package width | 310 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 1.5 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | No |
| Screws included | No |
| Cables included | AC |