We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leba NoteBox 16, Key lock
SKU
NBOX-B-16
- Designed for storing and charging up to 16 tablets, iPads or similar devices.
- The sturdy box with adjustable partitions protects the devices and provides flexibility in terms of device size with or without a cover.
- The electronics compartment at the rear of the box with a fixed back plate protects against unauthorised access.
- The cable system ensures that the cables do not disappear.
- The box can be placed on a table and stacked, or mounted on the wall as required.
- NoteBox comes with a key lock as standard, and ensures that the devices are kept secure.
| SKU | NBOX-B-16 |
|---|---|
| EAN | 5704454005783 |
| Manufacturer | LEBA Innovation |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NoteBox |
NoteBox 16 tablets is a compact and convenient storage box that can hold up to 16 tablets, iPads or similar devices. Tablets can be charged inside the locked NoteBox. Either via 16 power outlets or 16 USB A ports. It’s easy to hang NoteBox up in the classroom, staff room or office. Placement of NoteBox is flexible. The compact storage boxes can be placed on a table or hung on the wall. It is also possible to stack the boxes as needed. NoteBox has a secure cable system that prevents cables from getting lost.
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Adjustable shelves | No |
| Handle(s) | No |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Wall, Table |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet, Smartphone |
| Number of devices supported | 16 |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Slot width | 3 cm |
| Slot height | 28.5 cm |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| Castor wheels | No |
| Built-in brake | No |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | No |
| Device detection | No |
| Locking | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Adjustable shelves | No |
| Handle(s) | No |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Wall, Table |
| Slot width | 3 cm |
| Slot depth | 31 cm |
| Slot height | 28.5 cm |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Castor wheels | No |
| Built-in brake | No |
| Features | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet, Smartphone |
| Number of devices supported | 16 |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Cable lock slot | Yes |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | No |
| Device detection | No |
| Locking | Yes |
| Charging source | AC |
| Compatibility | all Laptops, chromebooks, tablets etc. Charged via power adapter. |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 31 cm |
| Width | 580 mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 320 mm |
| Weight | 13 kg |
| Housing thickness | 1 mm |
| Package width | 630 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 380 mm |
| Package weight | 15 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | No |
| Screws included | No |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Cables included | AC |