We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leba NoteBox 16, Key lock (UK plug)
SKU
NBOX-B-16-UK
- Designed for storing and charging up to 16 tablets, iPads or smaller laptops/ Chromebooks with a size of up to 12 inches.
- The NoteBox is a robust, small steel box.
- The sturdy NoteBox holds adjustable partitions that protects the devices and provides flexibility in terms of device size with or without a cover.
- The NoteBox has a separate compartment for power and electronic equipment, as well as internal cabling with a security system that prevents the cables from being removed.
- The NoteBox can be fitted with power panels or a USB outlet.
- The NoteBox can be placed on a desk or mounted on the wall. It can be stacked with as many devices as necessary.
- The NoteBox is equipped with a key lock as standard. It is also possible to fit NoteBox with a 6-pinned Ruko mail box lock.
| SKU | NBOX-B-16-UK |
|---|---|
| EAN | 5704454011241 |
| Manufacturer | LEBA Innovation |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NoteBox |
NoteBox 16 is a compact and convenient storage box that holds up to 16 tablets, iPads or similar size devices. Devices can be charged in the locked NoteBox via 16 power outlets. It is easy to hang the NoteBox on the wall in the classroom, staff room or office. Placement of NoteBox is flexible. The small storage boxes can also be placed on a desk or stacked if required. NoteBox has a secure cable system that prevents cables from getting lost. With NoteBox you get a small, robust and flexible box for secure storage and charging of up to 16 tablets, or iPads or smaller laptops/ Chromebooks.
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Adjustable shelves | No |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit |
| LED indicators | Power |
| Handle(s) | No |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Wall, Table |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet, Smartphone |
| Device connectors supported | AC |
| Number of devices supported | 16 |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Slot width | 3 cm |
| Slot height | 28.5 cm |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Cord length | 1.8 m |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| Castor wheels | No |
| Built-in brake | No |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | No |
| Device detection | No |
| Locking | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Adjustable shelves | No |
| Handle(s) | No |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Wall, Table |
| Slot width | 3 cm |
| Slot depth | 31 cm |
| Slot height | 28.5 cm |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Cord length | 1.8 m |
| Castor wheels | No |
| Built-in brake | No |
| Features | |
| Lock type | Key |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit |
| LED indicators | Power |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet, Smartphone |
| Device connectors supported | AC |
| Number of devices supported | 16 |
| Maximum screen size | 30.5 cm (12") |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Cable lock slot | Yes |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | No |
| Device detection | No |
| Locking | Yes |
| Charging source | AC |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Compatibility | all Laptops, chromebooks, tablets etc. Charged via power adapter. |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 230 V |
| Input current | 10 A |
| Output current | 10 A |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI) | No |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 31 cm |
| Width | 580 mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 320 mm |
| Weight | 13 kg |
| Housing thickness | 1 mm |
| Package width | 630 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 380 mm |
| Package weight | 15 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | No |
| Screws included | No |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Cables included | AC |