NCF-E-24-UA-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
NoteCart Flex Extended 24, USB-A (UK plug), 12 watts available per device, USB 2.0
- Designed for storage, charging and transport of up to 24 laptops (15,6”), Chromebooks, tablets, iPads or similar devices.
- • Strong handles on the sides make it easy to push and move the cabinet.
- • The locks on the front and rear doors ensure that the devices are stored safely.
| SKU | NCF-E-24-UA-UK |
|---|---|
| Manufacturer | LEBA Innovation |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NoteCart Flex |
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Adjustable shelves | No |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit |
| LED indicators | Power, Power fail |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cart |
| Placement | Floor, Ground |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet, Smartphone |
| USB version | USB 2.0 |
| Number of devices supported | 24 |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Maximum weight capacity | 225 kg |
| Slot width | 5 cm |
| Slot height | 30 cm |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Steel |
| Cord length | 1.8 m |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | Yes |
| Wheel diameter | 10 cm |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Adjustable shelves | No |
| Handle(s) | Yes |
| Placement | Floor, Ground |
| Slot width | 5 cm |
| Slot depth | 43 cm |
| Slot height | 30 cm |
| Housing material | Steel |
| Cord length | 1.8 m |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | Yes |
| Wheel diameter | 10 cm |
| Features | |
| Lock type | Key |
| USB version | USB 2.0 |
| Cable lock slot | Yes |
| Ventilation | Yes |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | Yes |
| Charging source | AC |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Compatibility | all Laptops, chromebooks, tablets etc. Charged via power adapter. |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Input current | 16 A |
| Output current | 2.4 A |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 56/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI) | No |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 43 cm |
| Width | 703 mm |
| Depth | 652 mm |
| Height | 852 mm |
| Weight | 57 kg |
| Housing thickness | 1 mm |
| Package width | 770 mm |
| Package depth | 730 mm |
| Package height | 1020 mm |