We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leba NoteCart Flex Extended 32, USB-A (UK plug), 12 watts available per device, USB 2.0
SKU
NCF-E-32-UA-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
NoteCart Flex Extended 32, USB-A (UK plug), 12 watts available per device, USB 2.0
- Designed for storage, charging and transport of up to 32 laptops (15,6”), Chromebooks, tablets, iPads or similar devices.
- • The charging electronics in the NoteCart ensure intelligent charging of the batteries. The charging electronics support PD standard in USB charging. The charger communicates with the devices and protects them from overcharging which optimize battery life. For example, charging stops when the devices’ batteries are fully charged.
- • The cabinet is sturdy and easy to transport on its rubber wheels, which have been thoroughly tested. The NoteCart has 4 wheels, 2 have brakes.
- • Strong handles on the sides make it easy to push and move the cabinet.
- • The cabinet has a cable holder system which ensures that the cables do not disappear and that they are stored clutter-free.
- • The locks on the front and rear doors ensure that the devices are stored safely.
| SKU | NCF-E-32-UA-UK |
|---|---|
| EAN | 5704454015621 |
| Manufacturer | LEBA Innovation |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NoteCart Flex |
NoteCart Flex is a mobile, compact cabinet for storage and charging of iPads, tablets, laptops, Chromebooks and similar devices. The 4 wheels on the NoteCart Flex series have been carefully selected to complement the rest of the design so that NoteCart rolls easily, regardless of weight of the many devices and the type of floor under the mobile cabinet. Wheels with ball bearings and soft rubber coating which, in use, maintain and restores the rounding of the wheel. During operation, all electronics are stored in the locked compartment behind the cabinet, so that only the IT manager has access to them. A secure cable management system ensures that the cables stay in the cabinet once they have been installed. The main panel divides power connectors into groups of USB-A chargers. This is to ensure unnecessary overloading when connected to the main switch.
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Adjustable shelves | No |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit |
| LED indicators | Power, Power fail |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cart |
| Placement | Floor, Ground |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet, Smartphone |
| USB version | USB 2.0 |
| Number of devices supported | 32 |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Maximum weight capacity | 225 kg |
| Slot width | 3.75 cm |
| Slot height | 30 cm |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Steel |
| Cord length | 1.8 m |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | Yes |
| Wheel diameter | 10 cm |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Adjustable shelves | No |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cart |
| Placement | Floor, Ground |
| Slot width | 3.75 cm |
| Slot depth | 43 cm |
| Slot height | 30 cm |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Steel |
| Cord length | 1.8 m |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | Yes |
| Wheel diameter | 10 cm |
| Features | |
| Lock type | Key |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit |
| LED indicators | Power, Power fail |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet, Smartphone |
| USB version | USB 2.0 |
| Number of devices supported | 32 |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Maximum weight capacity | 225 kg |
| Cable lock slot | Yes |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | Yes |
| Charging source | AC |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Compatibility | all Laptops, chromebooks, tablets etc. Charged via power adapter. |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 5 V |
| Input current | 16 A |
| Output current | 2.4 A |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 56/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI) | No |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 43 cm |
| Width | 703 mm |
| Depth | 652 mm |
| Height | 852 mm |
| Weight | 57 kg |
| Housing thickness | 1 mm |
| Package width | 770 mm |
| Package depth | 730 mm |
| Package height | 1020 mm |
| Package weight | 68 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | No |
| Screws included | Yes |
| Number of keys included | 4 pc(s) |
| Cables included | AC |