We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leba NoteCart Flex NoteCart Tablet 30, USB-A, Sync (UK plug), 12 watts available per device, USB 2.0
SKU
NCT-30T-SY-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
NoteCart Tablet 30, USB-A, Sync (UK plug), 12 watts available per device, USB 2.0
| SKU | NCT-30T-SY-UK |
|---|---|
| EAN | 5704454013085 |
| Manufacturer | LEBA Innovation |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NoteCart Flex |
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Adjustable shelves | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit |
| LED indicators | Power, Power fail |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor, Ground |
| Supported portable devices | Tablet |
| Device connectors supported | AC |
| USB version | USB 2.0 |
| Number of devices supported | 30 |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Maximum weight capacity | 225 kg |
| Slot width | 19.5 cm |
| Slot height | 2.8 cm |
| Number of shelves | 30 shelves |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Stainless steel |
| Noise level | 36 dB |
| Cord length | 1.8 m |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | Yes |
| Wheel diameter | 10 cm |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Adjustable shelves | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor, Ground |
| Slot width | 19.5 cm |
| Slot depth | 26 cm |
| Slot height | 2.8 cm |
| Number of shelves | 30 shelves |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Stainless steel |
| Cord length | 1.8 m |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | Yes |
| Wheel diameter | 10 cm |
| Features | |
| Lock type | Key |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit |
| LED indicators | Power, Power fail |
| Supported portable devices | Tablet |
| Device connectors supported | AC |
| USB version | USB 2.0 |
| Number of devices supported | 30 |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Maximum weight capacity | 225 kg |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Noise level | 36 dB |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | Yes |
| Charging source | USB Type-A |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Compatibility | Tablets |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 5 V |
| Input current | 10 A |
| Output current | 10 A |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 56/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI) | No |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 26 cm |
| Width | 495 mm |
| Depth | 481 mm |
| Height | 730 mm |
| Weight | 30 kg |
| Housing thickness | 1 mm |
| Package width | 520 mm |
| Package depth | 480 mm |
| Package height | 780 mm |
| Package weight | 43 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | No |
| Screws included | Yes |
| Number of keys included | 4 pc(s) |
| Cables included | AC |