NCU-16-FH-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
NoteCart UniFit 16, Fixed shelves (UK plug)
- Strong handles on the sides make it easy to push and move the steel cabinet.
- The fan ensures that devices are charged without the temperature rising unnecessarily.
| SKU | NCU-16-FH-UK |
|---|---|
| EAN | 5706998420053 |
| Manufacturer | LEBA Innovation |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NoteCart Unifit |
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Adjustable shelves | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit |
| LED indicators | Power, Power fail |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cart |
| Placement | Floor, Ground |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet, Smartphone |
| Device connectors supported | AC |
| Number of devices supported | 16 |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Maximum weight capacity | 225 kg |
| Slot width | 54 cm |
| Slot height | 5.5 cm |
| Number of shelves | 16 shelves |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Stainless steel |
| Noise level | 36 dB |
| Cord length | 1.8 m |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | Yes |
| Wheel diameter | 10 cm |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | No |
| Device detection | No |
| Locking | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Adjustable shelves | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Placement | Floor, Ground |
| Slot width | 54 cm |
| Slot depth | 39 cm |
| Slot height | 5.5 cm |
| Cord length | 1.8 m |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | Yes |
| Wheel diameter | 10 cm |
| Features | |
| Lock type | Key |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Noise level | 36 dB |
| Ventilation | Yes |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | No |
| Device detection | No |
| Locking | Yes |
| Charging source | AC |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Compatibility | all Laptops, chromebooks, tablets etc. Charged via power adapter. |
| Power | |
| Output voltage | 230 V |
| Input current | 16 A |
| Output current | 10 A |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 56/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI) | No |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 39 cm |
| Width | 625 mm |
| Depth | 625 mm |
| Height | 1355 mm |
| Weight | 89 kg |
| Housing thickness | 1 mm |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Package height | 1500 mm |