We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leba NoteCart Unifit 16, Fixed shelves (UK plug)
SKU
NCU-16-FH-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
NoteCart UniFit 16, Fixed shelves (UK plug)
- Designed with fixed shelves for storage, charging and transport of up to 16 laptops, Chromebooks or similar devices.
- The cabinet is sturdy and easy to transport on its rubber wheels, which have been thoroughly tested. 2 wheels are equipped with breakes.
- Strong handles on the sides make it easy to push and move the steel cabinet.
- The cabinet has a cable system which ensures that the cables do not disappear and that they are stored clutter-free.
- The standard key locks on the front and rear doors mean that devices are stored safely. On demand locks can be mechanical or electronic code locks.
- The fan ensures that devices are charged without the temperature rising unnecessarily.
- The Unifit Series can be customized to include a Thermostat to program and control special ventilation periods on demand.
- The Unifit Series can be customized to include a Timer to program and control special charging periods on demand.
- The Unifit Series is equipped with an RJ45 contact as standard and on demand the can be customized to include a switch bracket on which you can mount your preferred switch which will ensure your cable access to all devices inside the NoteCart.
| SKU | NCU-16-FH-UK |
|---|---|
| EAN | 5706998420053 |
| Manufacturer | LEBA Innovation |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NoteCart Unifit |
NoteCart UniFit is a mobile cabinet for storing and charging laptops, Chromebooks and similar devices on 16 fixed shelves.
Henning Larsen Architects are behind the Nordic-inspired aesthetic design of the NoteCart UniFit series, a design with rounded corners that will fit into any environment.
The four wheels on the NoteCart UniFit series have been developed to be extremely robust at the same time as they complement the rest of the design, so that the NoteCart is easy to roll - regardless of the weight of the many laptops/Chromebooks and the type of flooring under the mobile cabinet.
During operation, all electronic parts and power adapters are stored in the locked space behind the steel cabinet so that only the person in charge of IT has access to them. A secure cable management system ensures that the cables stay in the cabinet once they have been installed.
Henning Larsen Architects are behind the Nordic-inspired aesthetic design of the NoteCart UniFit series, a design with rounded corners that will fit into any environment.
The four wheels on the NoteCart UniFit series have been developed to be extremely robust at the same time as they complement the rest of the design, so that the NoteCart is easy to roll - regardless of the weight of the many laptops/Chromebooks and the type of flooring under the mobile cabinet.
During operation, all electronic parts and power adapters are stored in the locked space behind the steel cabinet so that only the person in charge of IT has access to them. A secure cable management system ensures that the cables stay in the cabinet once they have been installed.
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Adjustable shelves | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit |
| LED indicators | Power, Power fail |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cart |
| Placement | Floor, Ground |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet, Smartphone |
| Device connectors supported | AC |
| Number of devices supported | 16 |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Maximum weight capacity | 225 kg |
| Slot width | 54 cm |
| Slot height | 5.5 cm |
| Number of shelves | 16 shelves |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Stainless steel |
| Noise level | 36 dB |
| Cord length | 1.8 m |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | Yes |
| Wheel diameter | 10 cm |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | No |
| Device detection | No |
| Locking | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Adjustable shelves | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cart |
| Placement | Floor, Ground |
| Slot width | 54 cm |
| Slot depth | 39 cm |
| Slot height | 5.5 cm |
| Number of shelves | 16 shelves |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Stainless steel |
| Cord length | 1.8 m |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | Yes |
| Wheel diameter | 10 cm |
| Features | |
| Lock type | Key |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit |
| LED indicators | Power, Power fail |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet, Smartphone |
| Device connectors supported | AC |
| Number of devices supported | 16 |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Maximum weight capacity | 225 kg |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Noise level | 36 dB |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | No |
| Device detection | No |
| Locking | Yes |
| Charging source | AC |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Compatibility | all Laptops, chromebooks, tablets etc. Charged via power adapter. |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 230 V |
| Input current | 16 A |
| Output current | 10 A |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 56/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI) | No |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 39 cm |
| Width | 625 mm |
| Depth | 625 mm |
| Height | 1355 mm |
| Weight | 89 kg |
| Housing thickness | 1 mm |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Package height | 1500 mm |
| Package weight | 114 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | No |
| Screws included | Yes |
| Number of keys included | 4 pc(s) |
| Cables included | AC |