NCASE-20K-UC-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
NoteCase Aarhus 20 Kids, USB-C (UK plug), 20 watts available per device, Intelligent P.D. 3.0
- For the storage, transport and charging of 20 iPads with KidsCovers.
- Strong and easy to transport thanks to easy-roll wheels and a telescoping handle.
- Handles on the sides and front for flexible, effortless movement of the case.
- Cable management system ensures cables aren’t lost or tangled
- Padlock-ready clasps on the front ensure safe and secure storage of the tablets.
| SKU | NCASE-20K-UC-UK |
|---|---|
| EAN | 5704454016666 |
| Product Family | NoteCase |
NoteCase’s cable management system reduces clutter and protects cables against damage or loss.
| LED indicators | Power |
| Placement | Ground, Floor |
| Supported portable devices | Tablet |
| Device connectors supported | AC |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of devices supported | 20 |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Slot width | 29 cm |
| Slot height | 28 cm |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Built-in brake | No |
| Wheel diameter | 5 cm |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Placement | Ground, Floor |
| Slot width | 29 cm |
| Slot depth | 2.5 cm |
| Slot height | 28 cm |
| Built-in brake | No |
| Wheel diameter | 5 cm |
| LED indicators | Power |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Compatibility | all tablets etc. Charged via power adapter. |
| Power | |
| Output voltage | 20 V |
| Input current | 10 A |
| Output current | 5 A |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 56/60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 2.5 cm |
| Width | 690 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 17 kg |
| Housing thickness | 4 mm |
| Package width | 710 mm |
| Package depth | 540 mm |
| Package height | 380 mm |