We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leba NoteCase Aarhus 20 Tablets, USB-A, Sync (UK plug), 12 watts available per device, USB 2.0
SKU
NCASE-20T-SY-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
NoteCase Aarhus 20 Tablets, USB-A, Sync (UK plug), 12 watts available per device, USB 2.0
- Designed for storing, charging and carrying up to 20 tablets, iPads or similar devices with a size of up to 10,2 inches. Built-in synchronization function so that all devices can be synchronized simultaneously from a computer.
- The case is robust and easy to transport with wheels and a telescopic handle.
- Handles on the sides and front make it easy to carry and move the case.
- The case has a cable management system that ensures that the cables do not get lost and are kept tidy.
- The hinges on the front make it possible to lock the case with padlocks, and ensure that the devices are stored securely.
- The ventilation holes on the door ensure that the devices do not overheat during charging. Next level timer/charge function The integrated USB charging function ensures intelligent charging. The ports will turn off once the devices are fully charged. This protects the batteries of the devices. Cooling with the lid closed Aarhus is fitted with an ACTIVE air-flow system based on air-flow studies performed on Aarhus in a heat chamber. The air-flow system allows tablets to be charged safely with the lid closed. The metal plate covering the chargers is integrated into the cooling system and also serves as a cooling plate. Cool air drawn in through the vents in the lidcirculates over the iPads before continuing through the holes in the metal cooling plate to the chargers, where it exists the case. This prevents heat from the chargers from reaching the tablets.
| SKU | NCASE-20T-SY-UK |
|---|---|
| EAN | 5704454013740 |
| Manufacturer | LEBA Innovation |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NoteCase |
NoteCase 20 tablets is a robust case adapted to a school environment where IT equipment and other inventory is used extensively in several locations and sometimes treated roughly.NoteCase is an excellent solution when there is a need to move tablets, iPads or similar devices between classrooms or other places in and around the school.
The case design with handles, wheels and telescopic handle makes it much easier when devices must be taken up and down stairs.But NoteCase is not just a safe storage solution, it also allows simultaneous charging of multiple devices via our “best in class” intelligent NoteCharge USB chargers or power strip.
The charging system is fitted with a heat switch that automatically switches the charging unit off when the temperature is too high.
Finally, the NoteCase’s cable management system reduces clutter and protects cables against damage or loss.
The case design with handles, wheels and telescopic handle makes it much easier when devices must be taken up and down stairs.But NoteCase is not just a safe storage solution, it also allows simultaneous charging of multiple devices via our “best in class” intelligent NoteCharge USB chargers or power strip.
The charging system is fitted with a heat switch that automatically switches the charging unit off when the temperature is too high.
Finally, the NoteCase’s cable management system reduces clutter and protects cables against damage or loss.
| Technical details | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Adjustable shelves | No |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit |
| LED indicators | Power |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management case |
| Placement | Ground, Floor |
| Supported portable devices | Tablet |
| Device connectors supported | AC |
| USB version | USB 2.0 |
| Number of devices supported | 20 |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Slot width | 21 cm |
| Slot height | 28 cm |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Noise level | 36 dB |
| Cord length | 1.8 m |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | No |
| Wheel diameter | 5 cm |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Adjustable shelves | No |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management case |
| Placement | Ground, Floor |
| Slot width | 21 cm |
| Slot depth | 2.5 cm |
| Slot height | 28 cm |
| Product colour | Black |
| Cord length | 1.8 m |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | No |
| Wheel diameter | 5 cm |
| Features | |
| Powered USB | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit |
| LED indicators | Power |
| Supported portable devices | Tablet |
| Device connectors supported | AC |
| USB version | USB 2.0 |
| Number of devices supported | 20 |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Noise level | 36 dB |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | Yes |
| Charging source | USB Type-A |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Compatibility | all tablets etc. Charged via power adapter. |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 5 V |
| Input current | 10 A |
| Output current | 2.4 A |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 56/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 2.5 cm |
| Width | 690 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 17 kg |
| Housing thickness | 4 mm |
| Package width | 710 mm |
| Package depth | 540 mm |
| Package height | 380 mm |
| Package weight | 20 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | No |
| Screws included | No |
| Cables included | AC |