We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leba NoteCase Columbus 16 Tablets, USB-A, Sync (UK plug), 12 watts available per device, USB 2.0
SKU
NCASE-16TAB-SY-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
NoteCase Columbus 16 Tablets, USB-A, Sync (UK plug), 12 watts available per device, USB 2.0
- Designed for storing, charging and carrying up to 16 tablets, iPads or similar devices with a size of up to 10,2 inches.
- Built-in synchronization function so that all devices can be synchronized simultaneously from a computer.
- NoteCase is robust and easy to transport with wheels and a telescopic handle that makes it possible to use it like a suitcase.
- Handles on the sides and front make it easy to lift and move it.
- Charging is with maximum current, which ensures fast charging and protects the device’s battery.
- The case has a cable management system that ensures that the cables do not get lost and are kept tidy.
- Hinges with an integrated key lock makes it possible to lock the NoteCase, and ensures that the devices are stored securely.
- The ventilation holes on the door ensure that the devices do not overheat during charging. Next level timer/charge function The integrated USB charging function ensures intelligent charging. The ports will turn off once the devices are fully charged. This protects the batteries of the devices.
| SKU | NCASE-16TAB-SY-UK |
|---|---|
| EAN | 5704454012736 |
| Manufacturer | LEBA Innovation |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NoteCase |
NoteCase 16 Tablets is a small and robust case that fits well into a school and institutional environment.
NoteCase is easy to carry, so that students can also help with moving up to 16 tablets, iPads or similar devices from one place to another, also up and down stairs.NoteCase is suitable for carrying devices between buildings, floors or several addresses since it only weighs 9 kg.There is integrated charging via NoteCharge USB-A and Sync ports.
The case’s cabling system prevents the cables from getting lost.
NoteCase is easy to carry, so that students can also help with moving up to 16 tablets, iPads or similar devices from one place to another, also up and down stairs.NoteCase is suitable for carrying devices between buildings, floors or several addresses since it only weighs 9 kg.There is integrated charging via NoteCharge USB-A and Sync ports.
The case’s cabling system prevents the cables from getting lost.
| Technical details | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Lock type | Key |
| Adjustable shelves | No |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit |
| LED indicators | Power |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management case |
| Placement | Ground, Floor |
| Supported portable devices | Tablet |
| Device connectors supported | USB |
| USB version | USB 2.0 |
| Number of devices supported | 16 |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Slot width | 28.5 cm |
| Slot height | 22 cm |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Polyurethane |
| Noise level | 20.6 dB |
| Cord length | 1.8 m |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | No |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Adjustable shelves | No |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management case |
| Placement | Ground, Floor |
| Slot width | 28.5 cm |
| Slot depth | 2 cm |
| Slot height | 22 cm |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Polyurethane |
| Cord length | 1.8 m |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | No |
| Features | |
| Powered USB | Yes |
| Lock type | Key |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit |
| LED indicators | Power |
| Supported portable devices | Tablet |
| Device connectors supported | USB |
| USB version | USB 2.0 |
| Number of devices supported | 16 |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Noise level | 20.6 dB |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | Yes |
| Charging source | USB Type-A |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Compatibility | all tablets etc. Charged via power adapter. |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 5 V |
| Input current | 10 A |
| Output current | 2.4 A |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 56/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 2 cm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 400 mm |
| Height | 340 mm |
| Weight | 8.7 kg |
| Housing thickness | 3 mm |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 360 mm |
| Package height | 400 mm |
| Package weight | 12 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | No |
| Screws included | No |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Cables included | AC |