NCASE-10T-UC-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
NoteCase Falcon 10 Tablets, USB-C (UK Plug), 20 watts available per device, Intelligent P.D. 3.0
- Designed for storing, charging and
- transporting up to 10 tablets or iPads.
- The NoteCase is robust and easy to transport
- with wheels and telescopic handles. Handles
- on the sides and front, make it easy to carry
- and move the NoteCase. The hinges on the
- front allow you to lock the NoteCase with
- pad-locks and ensure that the units are
- stored securely.
- NoteCase Falcon 10 is CE certified and
- designed according to Danish design.
- Passive cooling is part of the design. The
- metal plate above the chargers in the
- NoteCase acts as a cooling element and
- thanks to the airflow design, tablets can
- also be charged when the NoteCase is
- closed. The temperature rise which appear
- in the NoteCase during charging with the
- lid closed have been measured and tested.
- It does not create problems in relation to a
- safe and fast charging.
- Next level timer/charge function
- The integrated USB charging function
- ensures intelligent charging. The ports will
- turn off once the devices are fully charged.
- This protects the batteries of the devices.
| SKU | NCASE-10T-UC-UK |
|---|---|
| EAN | 5704454013023 |
| Product Family | NoteCase |
NoteCase Falcon 10 is a sturdy, portable case that is easy to carry.
The NoteCase is designed for iPads and tablets with a size of up to 11
inches and adapted to a school environment, where IT equipment and
other furniture are used diligently in several locations and sometimes
treated harshly.
The USB ports are mounted under a metal plate with ventilation
openings in the NoteCase so that charging cables do not disappear.
In addition, there are ventilation openings in the lid of the NoteCase,
which makes it possible to charge iPads and tablets in the NoteCase
with the lid closed and possibly locked.
The NoteCase has built-in cable holders, which hold the cables in
place and prevent cable chaos and cable disappearance. The outer
shell is made of Polypropylene copolymer and comes with wheels and a
telescopic handle.
This NoteCase Falcon model is among our latest NoteCases based on
more than 15 years of experience in the development of computer and
tablet NoteCases for schools.
treated harshly.
telescopic handle.
tablet NoteCases for schools.
| LED indicators | Power |
| Placement | Ground, Floor |
| Supported portable devices | Tablet |
| Device connectors supported | AC |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of devices supported | 10 |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Slot width | 26 cm |
| Slot height | 20 cm |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | No |
| Placement | Ground, Floor |
| Slot width | 26 cm |
| Slot depth | 2.3 cm |
| Slot height | 20 cm |
| LED indicators | Power |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | No |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Compatibility | all tablets etc. Charged via power adapter. |
| Power | |
| Output voltage | 20 V |
| Input current | 10 A |
| Output current | 5 A |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 2.3 cm |
| Width | 604 mm |
| Depth | 473 mm |
| Height | 283 mm |
| Weight | 9 kg |
| Housing thickness | 4 mm |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 500 mm |
| Package height | 300 mm |