NCASE-10LAP-UC-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
- Designed for storing, charging and carrying up to 10 laptops or similar devices with a size of up to 15,6” inches.
- The case is robust and easy to transport with wheels and a telescopic handle.
- Handles on the sides and front make it easy to carry and move the case.
| SKU | NCASE-10LAP-UC-UK |
|---|---|
| EAN | 5704454012088 |
| Manufacturer | LEBA Innovation |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NoteCase |
| Technical details | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Adjustable shelves | No |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit, Overheating |
| LED indicators | Power, Charging |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management case |
| Placement | Ground, Floor |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet |
| Device connectors supported | AC |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of devices supported | 10 |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Slot width | 39 cm |
| Slot height | 28 cm |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Noise level | 36 dB |
| Cord length | 1.8 m |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | No |
| Wheel diameter | 5 cm |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Adjustable shelves | No |
| Handle(s) | Yes |
| Placement | Ground, Floor |
| Slot width | 39 cm |
| Slot depth | 3.5 cm |
| Slot height | 28 cm |
| Product colour | Black |
| Cord length | 1.8 m |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | No |
| Wheel diameter | 5 cm |
| Features | |
| Powered USB | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Noise level | 36 dB |
| Ventilation | Yes |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | Yes |
| Charging source | USB Type-C |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Compatibility | all Laptops, chromebooks, tablets etc. Charged via power adapter. |
| Power | |
| Output voltage | 20 V |
| Input current | 10 A |
| Output current | 3 A |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 56/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 3.5 cm |
| Width | 690 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 17 kg |
| Housing thickness | 4 mm |
| Package width | 710 mm |
| Package depth | 540 mm |
| Package height | 380 mm |