We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leba NoteCase Livingstone 10 Laptops, USB-C (UK plug), Up to 60 watts per port, 500 watts total power, USB-C cables included, Intelligent P.D. 3.0
SKU
NCASE-10LAP-UC-UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
NoteCase Livingstone 10 Laptops, USB-C (UK plug), Up to 60 watts per port, 500 watts total power, USB-C cables included, Intelligent P.D. 3.0
- Designed for storing, charging and carrying up to 10 laptops or similar devices with a size of up to 15,6” inches.
- The case is robust and easy to transport with wheels and a telescopic handle.
- Handles on the sides and front make it easy to carry and move the case.
- The case has a cable management system that ensures that the cables do not get lost and are kept tidy.
- The hinges on the front make it possible to lock the case with padlocks, and ensure that the devices are stored securely.
- The ventilation holes in the lid ensure that the devices do not overheat during charging, together with the active fan solution. Next level timer/charge function The integrated USB charging function ensures intelligent charging. The ports will turn off once the devices are fully charged. This protects the batteries of the devices.
| SKU | NCASE-10LAP-UC-UK |
|---|---|
| EAN | 5704454012088 |
| Manufacturer | LEBA Innovation |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NoteCase |
NoteCase 10 laptops is a robust case adapted to the school environment where IT equipment and other inventory is used extensively in several locations and sometimes treated roughly.
NoteCase is an excellent solution when there is a need to move laptops, Chromebooks or similar devices between classrooms or other places in and around the school. The case design with handles, wheels and telescopic handle makes it much easier when devices must be taken up and down stairs.
NoteCase 10 laptops is a portable storage and USB-C charging solution for 10 laptops or Chromebooks with up to 60 watts per port. The case’s cabling system prevents the cables from getting lost.
NoteCase is an excellent solution when there is a need to move laptops, Chromebooks or similar devices between classrooms or other places in and around the school. The case design with handles, wheels and telescopic handle makes it much easier when devices must be taken up and down stairs.
NoteCase 10 laptops is a portable storage and USB-C charging solution for 10 laptops or Chromebooks with up to 60 watts per port. The case’s cabling system prevents the cables from getting lost.
| Technical details | |
|---|---|
| Powered USB | Yes |
| Adjustable shelves | No |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit, Overheating |
| LED indicators | Power, Charging |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management case |
| Placement | Ground, Floor |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet |
| Device connectors supported | AC |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of devices supported | 10 |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Slot width | 39 cm |
| Slot height | 28 cm |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Noise level | 36 dB |
| Cord length | 1.8 m |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | No |
| Wheel diameter | 5 cm |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Adjustable shelves | No |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management case |
| Placement | Ground, Floor |
| Slot width | 39 cm |
| Slot depth | 3.5 cm |
| Slot height | 28 cm |
| Product colour | Black |
| Cord length | 1.8 m |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | No |
| Wheel diameter | 5 cm |
| Features | |
| Powered USB | Yes |
| Power protection features | Over voltage, Short circuit, Overheating |
| LED indicators | Power, Charging |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet |
| Device connectors supported | AC |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of devices supported | 10 |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Cable lock slot | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Noise level | 36 dB |
| Certification | CE, EN-62638-1 |
| Ventilation | Yes |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | Yes |
| Device detection | Yes |
| Locking | Yes |
| Charging source | USB Type-C |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Compatibility | all Laptops, chromebooks, tablets etc. Charged via power adapter. |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 20 V |
| Input current | 10 A |
| Output current | 3 A |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 56/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 3.5 cm |
| Width | 690 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 17 kg |
| Housing thickness | 4 mm |
| Package width | 710 mm |
| Package depth | 540 mm |
| Package height | 380 mm |
| Package weight | 20 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | No |
| Screws included | No |
| Cables included | AC, USB Type-C to USB Type-C |