We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Leba NoteLocker 12, Key lock (UK plug)
SKU
NL-12-KEY-UK
- Designed for storing and charging laptops, Chromebooks, tablets, iPads, mobile phones and other devices with a size of up to 15,6 inches in 12 individual compartments.
- The NoteLocker is powder coated black and the surface is matte with a surface structure (texture) that hides minor damage and scratches. Therefore, the NoteLocker maintains its new look for a long time. The sides are additionally reinforced to prevent knocks and kicks and thus ensure a good, long and beautiful appearance.
- The base on NoteLocker has a cutout, so that the NoteLocker can be placed against a wall without removing the floor panel. For added safety, there are holes in the back of the NoteLocker for attaching it to the wall.
- The doors are designed to fold back on themselves if somebody runs into them while being in opening position. This is to minimize any injuries to the person who might hit them.
- To avoid electrical transition copper components are mounted on each door of the NoteLocker to ensure a good electrical connection with each door.
| SKU | NL-12-KEY-UK |
|---|---|
| EAN | 5704454011623 |
| Manufacturer | LEBA Innovation |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | NoteLocker |
NoteLocker is a Danish designed storage and charging locker.
As Europe’s leading supplier of IT storage solutions for schools, the NoteLocker has proven its practicability at both Danish and foreign schools as well as in many other industries.
The NoteLocker comes assembled and ready to use. Each compartment has 2 power outlets and there is plenty of room for the various devices that users bring, for instance, laptops, Chromebooks, tablets, iPads and mobile phones.
The NoteLocker comes with key locks on the doors.
Both the design and high-security standard means that NoteLocker is suitable for schools, healthcare institutions and private businesses.
The NoteLocker is a flexible solution adapted for users that require individual storage and charging capabilities.
As Europe’s leading supplier of IT storage solutions for schools, the NoteLocker has proven its practicability at both Danish and foreign schools as well as in many other industries.
The NoteLocker comes assembled and ready to use. Each compartment has 2 power outlets and there is plenty of room for the various devices that users bring, for instance, laptops, Chromebooks, tablets, iPads and mobile phones.
The NoteLocker comes with key locks on the doors.
Both the design and high-security standard means that NoteLocker is suitable for schools, healthcare institutions and private businesses.
The NoteLocker is a flexible solution adapted for users that require individual storage and charging capabilities.
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Adjustable shelves | No |
| Handle(s) | No |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor, Wall |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet |
| Device connectors supported | AC |
| Number of devices supported | 12 |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Maximum weight capacity | 150 kg |
| Slot width | 36 cm |
| Slot height | 11 cm |
| Number of shelves | 12 shelves |
| Cable lock slot | No |
| Product colour | Black |
| Housing material | Stainless steel |
| Cord length | 1.8 m |
| Certification | CE |
| Ventilation | Yes |
| Castor wheels | No |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | No |
| Device detection | No |
| Locking | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Adjustable shelves | No |
| Handle(s) | No |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor, Wall |
| Slot width | 36 cm |
| Slot depth | 42 cm |
| Slot height | 11 cm |
| Number of shelves | 12 shelves |
| Product colour | Black |
| Housing material | Stainless steel |
| Cord length | 1.8 m |
| Castor wheels | No |
| Features | |
| Lock type | Key |
| Supported portable devices | Laptop, Tablet |
| Device connectors supported | AC |
| Number of devices supported | 12 |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Maximum weight capacity | 150 kg |
| Cable lock slot | No |
| Certification | CE |
| Ventilation | Yes |
| UV-C LED disinfection | No |
| Web-based management | No |
| Smart charger | No |
| Device detection | No |
| Locking | Yes |
| Charging source | AC |
| AC outlet types | Type G (BS 1363) |
| Compatibility | all Laptops, chromebooks, tablets etc. Charged via power adapter. |
| Power | |
|---|---|
| Output voltage | 230 V |
| Input current | 16 A |
| Output current | 16 A |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 56/60 Hz |
| Over voltage protection | No |
| Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Slot depth | 42 cm |
| Width | 400 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 1745 mm |
| Weight | 58 kg |
| Housing thickness | 1 mm |
| Package width | 450 mm |
| Package depth | 500 mm |
| Package height | 1300 mm |
| Package weight | 62 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | No |
| Screws included | No |
| Number of keys included | 25 pc(s) |
| Cables included | AC |