We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 300 keyboard Mouse included Universal USB QWERTY US English Black
SKU
GX30M39606
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
300 USB Combo Keyboard & Mouse - US English
| SKU | GX30M39606 |
|---|---|
| EAN | 0190793628601 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Out of Stock |
A keyboard & mouse combo that features a modern, space-saving design giving your desk a clean and stylish appeal. To go along with its design, the keyboard features a waterproof exterior for keeping away accidental spills. Matching its practical mate, the full-size mouse is an ergonomic masterpiece – all-day comfort at your fingertips. 2.5 zone keyboard layout; Island keys keyboard design; Full-size ambidextrous mouse; 1600 DPI resolution mouse;
| Keyboard | |
|---|---|
| Island-style keyboard | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | US English |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | BSMI, CE, cULus, EAC, FCC, ICES, KCC, RCM, RoHS, TUV Mark, VCCI, WEEE |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Island-style keyboard | Yes |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Certification | BSMI, CE, cULus, EAC, FCC, ICES, KCC, RCM, RoHS, TUV Mark, VCCI, WEEE |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Form factor | Ambidextrous |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | BSMI, CE, cULus, EAC, FCC, ICES, KCC, RCM, RoHS, TUV Mark, VCCI, WEEE |
| Weight & dimensions | |
| Mouse weight | 120 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 63 x 111 x 34 mm |
| Keyboard weight | 580 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 424 x 146 x 20 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |