We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkPad 16" Click-Go 40.6 cm (16") Backpack Black, Dark Grey
SKU
4X41V20931
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ThinkPad 16" Click-Go Backpack (Aura Edition)
- One-handed magnetic access;
- Secure Fidlock closure;
- Separate tablet compartment;
- 12 purpose-driven pockets;
- 18L volume capacity;
- Magnet water bottle holders;
- Lateral security pocket;
- Pass-through luggage strap;
- Pass-through cable slots to notebook compartment and external
| SKU | 4X41V20931 |
|---|---|
| EAN | 0195892141679 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Out of Stock |
The ThinkPad 16" Click-Go Backpack (Aura Edition) elevates your everyday carry. Sleek, modern, and purpose-built, it's designed to hold your 16-inch laptop along with all your essentials, blending effortless style with intelligent functionality. Its magnetic compartment design - with a Fidlock fastener - replaces traditional zippers, keeping your essentials easily accessible and secure.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Volume | 18 L |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 440 mm |
| Package depth | 17 mm |
| Width | 300 mm |
| Weight | 1.02 kg |
| Package weight | 1.05 kg |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 339.5 x 228.5 x 17.9 mm |
| Height | 440 mm |
| Depth | 17 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black, Dark Grey |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Interior pockets | Pen pocket |
| Exterior pockets | Side pocket, Back pocket |
| Closure type | Zipper, Magnetic closure |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Integrated compartment(s) | Yes |
| Tablet compartment | Yes |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Brand compatibility | Any brand |
| Interior pockets | Pen pocket |
| Technical details | |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Backpack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 440 mm |
| Package depth | 17 mm |
| Package weight | 1.05 kg |