LG 32LQ631C TV 81.3 cm (32") Full HD Smart TV Wi-Fi Black
SKU
32LQ631C
Login for pricing
In Stock: 222 available
  • Full-HD resolution – For Sharp Images
  • Google Assistant and Amazon Alexa & Alexa lite built in
  • Dolby AudioTM - A movie-like sound experience
  • USB Connection – Enjoy more content on your TV
  • Simple Yet Sophisticated Design
More Information
Display diagonal 32 "
Display resolution 1920 x 1080 pixels
HDMI ports quantity 2
Wi-Fi Yes
SKU 32LQ631C
EAN 8806091662897
Manufacturer LG
Availability In Stock
32 Black Commercial TV HD 2 x HDMI
A New Level of HD
α5 Gen 5 AI Processor
Boost your viewing experience
α5 Gen5 AI Processor enhances LG HD Ready TV to provide you with an immersive experience.
ThinQ AI
Smart beyond what you think
From voice control to personalised content ThinQ AI makes LG HD Ready TV a smarter experience.
Smart beyond what you think
My profile
Enjoy comfort by logging into your own account and watching recommended content just for you.
Sports Alert
HDR10 Pro
Game Dashboard & Optimiser
Features
TypeLCD
Screen Size32 Inch
Resolution1920 x 1080
ColourBlack
Full HDYes
SMART TVYes
Hotel TVYes
Aspect ratio16:9
HDMI2
USB 2.0 ports quantity2
Built-in speakersYes
Speakers2 x 5W
Energy ClassG
Compatible with VESA-wall mounting system200 x 200 mm
Dimensions W/O Stand (W x H x D)736 x 464 x 180 mm
Dimensions With Stand (W x H x D)812 x 510 x 142 mm
Weight W/O Stand4.65 Kg
Year of TV2022
Weight4.7 Kg
Display
Display technologyLCD
Screen shapeFlat
HD typeFull HD
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
LED backlighting typeDirect-LED BLU
Noise reductionNo
Display diagonal81.3 cm (32")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate60 Hz
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV
Operating system installedWebOS
Operating system versionWebOS22
TimeshiftYes
Smart TVYes
Apple AirPlay 2 supportYes
Audio
Audio decodersDTS
Number of speakers2
RMS rated power10 W
Sound modesClear Voice III
Network
Web browserYes
Bluetooth version5.0
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Bluetooth Low Energy (BLE)Yes
Design
VESA mountingYes
On/off switchYes
Panel mounting interface200 x 200 mm
Product colourBlack
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Subtitles functionYes
Teletext functionYes
Teletext2000 pages
Noise reductionNo
Audio formats supportedAAC, AC3, DTS, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Video upscalingYes
TimeshiftYes
Ports & interfaces
Audio Return Channel (ARC)Yes
HDMI version1.4
USB 2.0 ports quantity2
Composite video in1
Digital audio optical out1
RF ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface (CI)Yes
PC in (D-Sub)No
HDMI ports quantity2
File formats
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages36
Works with the Google AssistantYes
Works with Amazon AlexaYes
Teletext
Teletext functionYes
Teletext2000 pages
Ergonomics
VESA mountingYes
On/off switchYes
Power
AC input frequency50 - 60 Hz
Energy saving modeYes
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours33 kWh
Technical details
Weight (with stand)4.7 kg
Harmonized System (HS) code85287280
Weight (without stand)4.65 kg
Package typeBox
Country of originSouth Korea
Bluetooth version5.0
AC input voltage100 - 240 V
Remote control typeL-Con
HDMIYes
Product colourBlack
Stand width60.6 cm
Sound modesClear Voice III
Supplier features
Country of originSouth Korea
Weight & dimensions
Width (without stand)736 mm
Height (without stand)464 mm
Depth (without stand)180 mm
Weight (without stand)4.65 kg
Package width812 mm
Package height510 mm
Package depth142 mm
Width (with stand)812 mm
Height (with stand)510 mm
Depth (with stand)142 mm
Package weight5.9 kg
Stand width60.6 cm
Weight (with stand)4.7 kg
Packaging data
Package typeBox
Remote control typeL-Con
Package width812 mm
Package height510 mm
Package depth142 mm
Remote control includedYes
Desktop standYes
Package weight5.9 kg
Packaging content
Remote control includedYes
Desktop standYes
Logistics data
Other features
AC input voltage100 - 240 V