55UK762H0LB.AEK
Login for pricing
In Stock: 310 available
55'', 3840 x 2160, LCD, 4K Ultra HD, 16:9, 330 cd/m², 60 Hz, 3 x HDMI, 1 x RJ-45, 2 x USB 2.0, CI+ 1.4, 1 x RS-232C, PAL, SECAM, DVB-T2, WebOS 25, AirPlay, Netflix, 2 x 20 W, 100-240 V, 50-60 Hz, 84/145 kWh, Wi-Fi, Bluetooth, Ethernet LAN, VESA 200 x 200, AI Acoustic Tuning/AI Sound/LG Sound Sync/Magic Remote Control, HDR 10, LG AI Picture Pro, S-Con / MMR (Option), Game Optimizer, USB cloning, 1.5 m, Black, 1235 x 777 x 303 mm, 17.2 kg
  • Resolution : 3,840 x 2,160 (4K UHD)
  • Nano Panel
  • Pro:Centric Solutions
  • Google Cast
  • AirPlay
  • Netflix
More Information
SKU 55UK762H0LB.AEK
EAN 8806096526620
Manufacturer LG
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Nano Panel
Pro:Centric Cloud
LG Hotel TV works with Google Cast
Works with AirPlay
Easily Accessible to Netflix Application
Pro:Centric Direct
SoftAP
Display
Display technologyLCD
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Display brightness330 cd/m²
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal139.7 cm (55")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate60 Hz
TV tuner
Digital signal format systemDVB-T2
Analog signal format systemPAL, SECAM
Smart TV
Operating system installedWebOS
Operating system version25
Video appsNetflix
Smart TVYes
Internet TVYes
Apple AirPlay 2 supportYes
Audio
Number of speakers2
Audio output channels2.0 channels
RMS rated power20 W
Network
Web browserYes
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Cord length1.5 m
Panel mounting interface200 x 200 mm
Product colourBlack
Bezel type4 Bezel-less
Swivel standYes
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Picture processing technologyLG AI Picture Pro
USB cloningYes
Voice controlYes
Teletext functionYes
Game modeYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Image galleryYes
Game featuresGame Optimizer
Remote accessYes
Video appsNetflix
Smart TVYes
Ports & interfaces
Audio (L/R) out1
Common interface Plus (CI+) version1.4
RS-232C ports1
Audio (L/R) in1
HDMI version2.0
USB 2.0 ports quantity2
RF ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
Headphone outputs1
HDMI ports quantity3
Management features
Voice controlYes
Control typeRemote
Teletext
Teletext functionYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Cord length1.5 m
Power
AC input frequency50/60 Hz
Energy saving modeYes
AC input voltage100-240 V
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours84 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours145 kWh
Technical details
Weight (with stand)17.2 kg
Compliance certificatesCB, CE, Electromagnetic Compatibility (EMC)
Weight (without stand)14 kg
AC input voltage100-240 V
Remote control typeS-Con / MMR (Option)
Game modeYes
Product colourBlack
Brand-specific features
LG technologies (AV/TV)AI Acoustic Tuning, AI Sound, LG Sound Sync, Magic Remote Control
Weight & dimensions
Width (without stand)1235 mm
Height (without stand)715 mm
Depth (without stand)575 mm
Weight (without stand)14 kg
Package width1360 mm
Package height810 mm
Package depth162 mm
Width (with stand)1235 mm
Height (with stand)777 mm
Depth (with stand)303 mm
Package weight18.8 kg
Weight (with stand)17.2 kg
Packaging data
Package width1360 mm
Package height810 mm
Package depth162 mm