55UK767H0LB.AEK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
55'', 3840 x 2160, 4K Ultra HD, 16:9, 350 nit, 60 Hz, 1236 x 716 x 29.7 mm, 14.9 kg
  • Resolution : 3,840 x 2,160 (4K UHD)
  • Pro:Centric Solutions
  • Google Cast
  • Netflix
  • AirPlay
More Information
SKU 55UK767H0LB.AEK
EAN 8806096557754
Manufacturer LG
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
QNED Smart TV with
Pro:Centric Solutions
QNED TV
Pro:Centric Cloud
LG Hotel TV works with
Google Cast
Works with AirPlay
Easily Accessible to
Netflix Application
Pro:Centric Direct
SoftAP
Slim Depth for a Sleek Look
Display
Display technologyLCD
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Display brightness350 cd/m²
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal139.7 cm (55")
Native refresh rate60 Hz
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Analog signal format systemPAL, SECAM
Smart TV
Operating system installedWebOS
Operating system version25
Video appsNetflix
Smart TVYes
Internet TVYes
Apple AirPlay 2 supportYes
Audio
Audio output channels2.0 channels
RMS rated power20 W
Design
Rollable displayNo
VESA mountingYes
Panel mounting interface300 x 300 mm
Product colourBlack
Bezel type4 Bezel-less
Swivel standYes
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Picture processing technologyLG AI Picture Pro
USB cloningYes
Voice controlYes
Teletext functionYes
Game modeYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Image galleryYes
Game featuresGame Optimizer
Remote accessYes
Video appsNetflix
Smart TVYes
Ports & interfaces
Audio (L/R) out1
Common interface Plus (CI+) version1.4
RS-232C ports1
Audio (L/R) in1
HDMI version2.0
USB 2.0 ports quantity2
Common interface Plus (CI+)Yes
Headphone outputs1
HDMI ports quantity3
Management features
Voice controlYes
Control typeRemote
Teletext
Teletext functionYes
Ergonomics
VESA mountingYes
AC input voltage100-240 V
Power consumption (max)124 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)101 W
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Technical details
Weight (with stand)18.1 kg
Compliance certificatesCB, CE, Electromagnetic Compatibility (EMC)
Weight (without stand)14.9 kg
AC input voltage100-240 V
Remote control typeS-Con / MMR (Option)
Game modeYes
Product colourBlack
Brand-specific features
LG technologies (AV/TV)AI Acoustic Tuning, AI Sound, LG Sound Sync, Magic Remote Control
Weight & dimensions
Width (without stand)1236 mm
Height (without stand)716 mm
Depth (without stand)29.7 mm
Weight (without stand)14.9 kg
Package width1360 mm
Package height810 mm
Package depth152 mm
Width (with stand)1236 mm
Height (with stand)771 mm
Depth (with stand)303 mm
Package weight19.2 kg
Weight (with stand)18.1 kg
Packaging data
Package width1360 mm
Package height810 mm
Package depth152 mm