We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
LogiLink UA0173A notebook dock/port replicator USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A Black
SKU
UA0173A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
LogiLink USB 3.0 to Gigabit Adapter with 3-Port USB 3.0 Hub
| SKU | UA0173A |
|---|---|
| EAN | 4052792043808 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Out of Stock |
The USB 3.0 Adapter from LogiLink to connect USB devices. Transfer your data with a max. data transfer rate up to 1000 Mbit/s. USB 3.0 data transfer rates up to 5 Gbit/s.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Hub interfaces | RJ-45, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 0.21 m |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Other features | |
| Cable length | 0.21 m |