Philips 43HFL5114/12 TV 109.2 cm (43") Full HD Smart TV Wi-Fi Black 250 cd/m²
SKU
43HFL5114/12
Login for pricing
In Stock: 12 available
43", 1920 x 1080p, 250 cd/m², RMS 20 (2x10) W, 802.11 ac, RJ-45, 2x HDMI, USB 2.0, CI+ 1.3.2, VESA 200x200mm
More Information
Display diagonal 43 "
Display resolution 1920 x 1080 pixels
HDMI ports quantity 2
Wi-Fi Yes
SKU 43HFL5114/12
EAN 8718863023860
Manufacturer Philips
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Smarter connectivity
with Chromecast built-in and Netflix
Android™ and Google Play Store unleash infinite possibilities.
Ready for anything
- Chromecast built in. Cast content to the big screen
- Integrated Netflix with dedicated remote button
- Google Assistant™ enables faster, smarter control
- Android updates provide the latest functionality
- Google Play Store access for apps and media
- Customisable UI for custom logos and colours
- Analogue clock display in off mode
- Chromecast™ built in for easy content sharing
Powered for more
- Instant initial cloning for faster installation
- Operate, monitor and maintain via CMND & Control
- Create custom experiences with CMND & Check-in
- Analytics on-board provides usage stats
- Install and manage apps remotely with AppControl
Display
Display technologyLED
Screen shapeFlat
HD typeFull HD
Display brightness250 cd/m²
Display diagonal109.2 cm (43")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate50 Hz
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-T, DVB-T2
Analog signal format systemPAL
Smart TV
Operating system installedAndroid TV
Operating system version9 (Pie)
Video appsNetflix, YouTube
Music appsYouTube Music
Lifestyle appsGoogle Apps
Smart TVYes
Internet TVYes
Audio
Audio decodersDolby Atmos, DTS Studio Sound
Number of speakers2
RMS rated power20 W
Network
Wi-Fi DirectYes
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Panel mounting interface200 x 200 mm
Product colourBlack
Performance
Subtitles functionYes
Subtitle formats supportedSMI, SRT, TXT
Video formats supportedAVC, AVI, H.264, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VC-1, VP9, WMV9
Image formats supportedBMP, GIF, JPG, PNG
Audio formats supportedAAC, MP3, WAV, WMA, WMA-PRO
Video appsNetflix, YouTube
Music appsYouTube Music
Lifestyle appsGoogle Apps
Smart TVYes
Ports & interfaces
RF connector typeIEC
Common interface Plus (CI+) version1.3.2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Audio Return Channel (ARC)Yes
HDMI version1.4
USB 2.0 ports quantity1
Digital audio optical out1
RF ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
Consumer Electronics Control (CEC)EasyLink
Headphone outputs1
PC in (D-Sub)No
HDMI ports quantity2
File formats
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
AC input frequency50 - 60 Hz
AC input voltage220 - 240 V
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)48 W
Power supply typeInternal
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours44 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Technical details
Weight (with stand)7.3 kg
Harmonized System (HS) code85287280
Wi-Fi DirectYes
Weight (without stand)7.2 kg
AC input voltage220 - 240 V
Product colourBlack
Weight & dimensions
Width (without stand)970 mm
Height (without stand)563 mm
Depth (without stand)81 mm
Weight (without stand)7.2 kg
Width (with stand)970 mm
Height (with stand)624 mm
Depth (with stand)194 mm
Weight (with stand)7.3 kg
Packaging data
Remote control includedYes
Desktop standYes
Cables includedAC
Packaging content
Remote control includedYes
Desktop standYes
Cables includedAC
Logistics data
Other features
AC input voltage220 - 240 V