Philips 43HFL5214U/12 TV 109.2 cm (43") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black 350 cd/m²
SKU
43HFL5214U/12
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4K Ultra HD LED, 43 inch, 3840 x 2160p, 350 cd/m², 1200:1, 20 (2x10) W, Android TV 9 (Pie), Wi-Fi-Direct, 7.6 kg
More Information
Display diagonal 43 "
Display resolution 3840 x 2160 pixels
HDMI ports quantity 3
Wi-Fi Yes
SKU 43HFL5214U/12
EAN 8718863030660
Manufacturer Philips
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Android updates provide the latest functionality
Chromecast built in for easy content sharing
Google Play Store access for apps and media
Customisable UI for custom logos and colours
Install and manage apps remotely with AppControl
Operate, monitor and maintain via CMND & Control
Create custom experiences with CMND & Check-in
Integrated Netflix with dedicated remote button
Google Assistant enables faster, smarter control
Display
Display technologyLED
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080), 3840 x 2160
Supported video modes1080p, 2160p
Contrast ratio (typical)1200:1
Display brightness350 cd/m²
Noise reductionYes
Display diagonal (metric)108 cm
Display diagonal109.2 cm (43")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate50 Hz
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-T, DVB-T2
Analog signal format systemPAL
Auto channel searchYes
Smart TV
Operating system installedAndroid TV
Operating system versionAndroid 9.0
Video appsGoogle TV, Netflix, YouTube
Video on Demand (VOD) supportYes
TimeshiftYes
Smart TVYes
Screen mirroringYes
App distribution platformGoogle Play
Audio
Audio decodersDTS, Dolby Atmos
Number of speakers2
RMS rated power10 W
EqualizerYes
Adaptive soundYes
Network
BrowsingYes
Web browserYes
Wi-Fi DirectYes
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Browser supportedChrome
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Design
Rollable displayNo
VESA mountingYes
On/off switchYes
Panel mounting interface100 x 200 mm
Product colourBlack
Stand typeLegs stand
Stand colourBlack
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedNo
Subtitles functionYes
Subtitle formats supportedSMI, SRT, TXT
Ambient light sensorYes
Teletext functionYes
Video formats supportedAVC, AVI, H.264, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VC-1, VP9, WMV9
Parental controlYes
Noise reductionYes
Image formats supportedBMP, GIF, JPG, PNG
Audio formats supportedAAC, MP3, WAV, WMA, WMA-PRO
Image galleryYes
Adaptive pictureYes
TimeshiftYes
Smart TVYes
Ports & interfaces
Common interface Plus (CI+) version1.3.2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Audio Return Channel (ARC)Yes
HDMI version2.0
HDCPYes
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface Plus (CI+)Yes
Headphone outputs1
PC in (D-Sub)No
HDMI ports quantity3
File formats
Management features
Auto power offYes
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
On Screen Display (OSD)Yes
Sleep timerYes
Firmware upgradeableYes
Control typeWireless
Hotel modeYes
Teletext
Teletext functionYes
Security
Parental controlYes
Ergonomics
VESA mountingYes
On/off switchYes
Power
AC input frequency50 - 60 Hz
AC input voltage110 - 240 V
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)51 W
Power supply typeInternal
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours51 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Technical details
Hotel modeYes
Weight (with stand)7.8 kg
Harmonized System (HS) code85287280
Wi-Fi DirectYes
Weight (without stand)7.6 kg
Ambient light sensorYes
AC input voltage110 - 240 V
Product colourBlack
Screen mirroringYes
Weight & dimensions
Width (without stand)958 mm
Height (without stand)560 mm
Depth (without stand)80 mm
Weight (without stand)7.6 kg
Width (with stand)958 mm
Height (with stand)590 mm
Depth (with stand)219 mm
Weight (with stand)7.8 kg
Packaging data
Remote control includedYes
Packaging content
Remote control includedYes
Logistics data
Other features
AC input voltage110 - 240 V