Philips 65HFL6214U/12 TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Wi-Fi Anthracite 400 cd/m²
SKU
65HFL6214U/12
Login for pricing
In Stock: 4 available
4K Ultra HD LED, 65", 3840 x 2160p, 400 cd/m², Android TV 9 (Pie), 12 V, max 1.5 A, AC 220-240 V; 50-60 Hz
More Information
Display diagonal 65 "
Display resolution 3840 x 2160 pixels
HDMI ports quantity 3
Wi-Fi Yes
SKU 65HFL6214U/12
EAN 8718863030851
Manufacturer Philips
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Smarter connectivity
Android updates provide the latest functionality
Chromecast™ built in for easy content sharing
Google Play Store access for apps and media
Display
Display technologyLED
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Display brightness400 cd/m²
Display diagonal165.1 cm (65")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate50 Hz
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-T, DVB-T2
Analog signal format systemPAL
Smart TV
Operating system installedAndroid TV
Operating system versionAndroid TV 9 (Pie)
Audio
Audio decodersDTS, DTS Studio Sound, DTS-HD, Dolby MS12
Number of speakers2
RMS rated power20 W
Network
Wi-Fi DirectYes
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Design
VESA mountingYes
Panel mounting interface300 x 300 mm
Product colourAnthracite
Performance
Subtitles functionYes
Subtitle formats supportedSMI, SRT, TXT
Video formats supportedAVC, AVI, H.264, HEVC, MKV, MPEG1, MPEG2, MPEG4, VC-1, VP9, WMV9
Image formats supportedBMP, GIF, JPG, PNG
Audio formats supportedAAC, MP3, WAV, WMA, WMA-PRO
Ports & interfaces
Common interface Plus (CI+) version1.3.2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Audio Return Channel (ARC)Yes
HDMI version2.0
HDCPYes
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface (CI)Yes
Headphone outputs1
HDMI ports quantity3
File formats
Management features
ECO modeYes
Basic hotel modeYes
Hotel modeYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
AC input frequency50 - 60 Hz
AC input voltage220 - 240 V
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)86 W
Power supply typeInternal
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours86 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Technical details
Hotel modeYes
Harmonized System (HS) code85287280
Wi-Fi DirectYes
Weight (without stand)23.7 kg
AC input voltage220 - 240 V
Product colourAnthracite
Weight & dimensions
Width (without stand)1451 mm
Height (without stand)836 mm
Depth (without stand)83 mm
Weight (without stand)23.7 kg
Packaging data
Remote control includedYes
Desktop standYes
Cables includedAC
Packaging content
Remote control includedYes
Desktop standYes
Cables includedAC
Logistics data
Other features
AC input voltage220 - 240 V