Philips 75BFL2214/12 TV 190.5 cm (75") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Anthracite, Grey 350 cd/m²
SKU
75BFL2214/12
Login for pricing
In Stock: 18 available
75 inch, 189 cm, 4K Ultra HD LED, 400 cd/m², Android TV 9 (Pie), HDMI 2.0 with HDCP 2.2, 32.3 kg, Anthracite Grey
More Information
Display diagonal 75 "
Display resolution 3840 x 2160 pixels
HDMI ports quantity 3
Wi-Fi Yes
SKU 75BFL2214/12
EAN 8718863031278
Manufacturer Philips
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Professional productivity
Chromecast built-in for wireless content sharing
HDMI hotplug detection with auto on/off function
Android updates provide the latest functionality
Google Play Store access for apps and media
Crestron Connected certified system integration
Scheduler for content playback at selected times
Operate, monitor and maintain via CMND & Control
Install and manage apps remotely with AppControl
Display
Display technologyLED
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Contrast ratio (typical)1200:1
Display brightness350 cd/m²
Display diagonal (metric)189 cm
Display diagonal190.5 cm (75")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate50 Hz
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB, DVB-C, DVB-T, DVB-T2
Analog signal format systemPAL
Smart TV
Operating system installedAndroid TV
Operating system version9 (Pie)
Video appsYouTube
Music appsYouTube Music
Smart TVYes
Internet TVYes
Audio
Audio decodersDolby Atmos
Number of speakers2
Audio output channels2.0 channels
RMS rated power20 W
Network
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Panel mounting interface300 x 300,600 x 400 mm
Product colourAnthracite, Grey
Performance
Subtitle formats supportedSMI, SRT, TXT
Video compression formatsMPEG1, MPEG2, MPEG4
Video formats supportedAVI, HEVC, MKV, VP9, WMV9
Image formats supportedBMP, GIF, JPG, PNG
Audio formats supportedAAC, MP3, WAV, WMA
Video appsYouTube
Music appsYouTube Music
Smart TVYes
Ports & interfaces
Common interface Plus (CI+) version1.3.2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
HDMI version2.0
HDCPYes
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface Plus (CI+)Yes
HDMI ports quantity3
File formats
Management features
Works with the Google AssistantYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
AC input frequency50 - 60 Hz
AC input voltage220/240 V
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)105 W
Power supply typeInternal
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours105 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Weight & dimensions
Width (without stand)1670 mm
Height (without stand)960 mm
Depth (without stand)68 mm