LH98BEDHLGKXXU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
98 Inch Business TV BED-H, 4K (3840 x 2160), BT5.2, 178 W, 490 W, 2181.1 x 1244.1 x 63.5 mm, 51.8 kg
  • Samsung's BED-H Series is an ideal display solution
  • Business TV App allows remote scheduling and display of customized content
  • Tizen Enterprise Platform enables efficient management of multiple devices
  • Powerful Crystal UHD Processor 4K elevates low-res video to UHD
  • HDR delivers stunning colours and detail
  • Slim, 3-sided bezel-less design maximizes space in any environment
More Information
SKU LH98BEDHLGKXXU
EAN 8806097001706
Manufacturer Samsung
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
A TV built for your business
Control content with your personal device
Samsung Business TV App
Smooth device management and configuration
Tizen Enterprise Platform
View lifelike clearness in powerful 4K
Crystal UHD Processor 4K
Better contrast with rich darks and bright lights
High Dynamic Range
Sleek design that maximises space
Slim and 3 Side Bezel-less Design
Keep content safe with pin-code system
Play Lock
Change the way to manage your display
Samsung VXT
Turn your displays into digital art canvases
Digital Art Solutions with Niio Partnership
Display
Display technologyLED
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Motion interpolation technologyMotion Xcelerator
Display diagonal (metric)247 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal2.49 m (98")
Native aspect ratio16:9
Native refresh rate120 Hz
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-T2, DVB-C
Smart TV
Operating system installedTizen
Smart TVYes
Internet TVYes
Sound mirroringYes
Audio
Audio output channels2.0 channels
RMS rated power20 W
Enhanced Audio Return Channel (eARC)Yes
Audio pre-selection descriptorYes
Network
Web browserYes
Bluetooth version5.2
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
Product colourBlack
Bezel type3 Bezel-less
Stand colourBlack
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
Eco sensorYes
AI UpscaleYes
Smart TVYes
Ports & interfaces
Common interface Plus (CI+) version1.4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
RF ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
HDMI ports quantity3
Power
Power consumption (max)490 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)178 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours178 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours498 kWh
Technical details
Weight (with stand)51.8 kg
Package typeBox
Bluetooth version5.2
Product colourBlack
Brand-specific features
Samsung technologies (AV/TV)Crystal Processor 4K, Contrast Enhancer, 4K Upscaling, Motion Xcelerator 120Hz, Object Tracking Sound Lite, Q-Symphony, Smart TV powered by Tizen
Weight & dimensions
Package width2369 mm
Package height1404 mm
Package depth275 mm
Width (with stand)2181.1 mm
Height (with stand)1244.1 mm
Depth (with stand)63.5 mm
Package weight76 kg
Weight (with stand)51.8 kg
Packaging data
Package typeBox
Package width2369 mm
Package height1404 mm
Package depth275 mm