HG32T5300EZXXU
Login for pricing
In Stock: 87 available
32", 1920 x 1080, HDR, SMART TV, 2 x HDMI, 1 x USB, Ethernet (LAN), Wi-Fi4, F, 75 W, 220-240 V, 50/60 Hz, 737.4 x 465.4 x 150.5 mm, 4.1 kg
  • Includes satellite tuner
  • Compatible with Lynk Cloud
More Information
Display diagonal 32 "
Display resolution 1920 x 1080 pixels
HDMI ports quantity 2
Wi-Fi Yes
SKU HG32T5300EZXXU
EAN 8806094915044
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Hospitality solution to make guests feel at home
Watch with twice the clarity
Full HD Resolution
Stunning detail in light and dark
HDR
Lifelike colour for unparalleled immersion
PurColor
Improved detail for a clearer picture
Ultra Clean View
Enhanced images that come to life
Contrast Enhancer
Stylish design for any space
Slim design
Create an unforgettable welcome
Home App
Experience a comprehensive hospitality solution
LYNK Cloud
Display
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
LED backlightYes
Screen shapeFlat
HD typeFull HD
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Display diagonal (metric)80 cm
Display diagonal81.3 cm (32")
Native aspect ratio16:9
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemDVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Analog signal format systemATSC
Auto channel searchYes
Smart TV
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version2.0.1
Smart TVYes
Smart modesNatural
Internet TVYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
TV initiate mirroringYes
Audio
Audio decodersDolby Digital Plus
Number of speakers2
RMS rated power20 W
Network
Web browserYes
Wi-Fi standardsWi-Fi 4 (802.11n)
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Internet TVYes
Design
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Product colourBlack
Bezel typeVNB (Very Narrow Bezel)
Stand typeLegs stand
Stand colourBlack
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Subtitles functionYes
Picture processing technologySamsung Ultra Clean View
USB cloningYes
Digital Clean ViewYes
Plug and PlayYes
Teletext functionYes
Eco sensorYes
IPv6 supportYes
ConnectShare (USB)Yes
ConnectShare (HDD)Yes
Smart TVYes
Ports & interfaces
Common interface Plus (CI+) version1.4
USB 2.0 ports quantity1
Component video (YPbPr/YCbCr) in1
Composite video in1
Digital audio optical out1
RF ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface (CI)Yes
Common interface Plus (CI+)Yes
HDMI ports quantity2
Management features
Auto power offYes
Electronic Programme Guide (EPG)Yes
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages27
Smart modesNatural
On/Off timerYes
Hotel modeYes
Teletext
Teletext functionYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
AC input frequency50/60 Hz
Energy saving modeYes
AC input voltage220-240 V
Power consumption (max)75 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)27.4 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours27 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours55 kWh
Technical details
LED backlightYes
ConnectShare (USB)Yes
ConnectShare (HDD)Yes
Hotel modeYes
Weight (with stand)4.1 kg
Weight (without stand)4 kg
Plug and PlayYes
Package typeBox
AC input voltage220-240 V
Remote control typeTM1240A
Product colourBlack
Brand-specific features
Samsung technologies (AV/TV)Contrast Enhancer, Hyper Real Engine, Micro Dimming Pro
Weight & dimensions
Width (without stand)737.4 mm
Height (without stand)438 mm
Depth (without stand)74.1 mm
Weight (without stand)4 kg
Package width879 mm
Package height500 mm
Package depth127 mm
Width (with stand)737.4 mm
Height (with stand)465.4 mm
Depth (with stand)150.5 mm
Package weight5.8 kg
Weight (with stand)4.1 kg
Packaging data
Package typeBox
Remote control typeTM1240A
Package width879 mm
Package height500 mm
Package depth127 mm