HG75U700FEUXXU
Login for pricing
In Stock: 35 available
75", LED, 4K, Quantum Processor Lite, HDR, HLG (Hybrid Log Gamma), MS12 2CH
  • Google Cast - Take in-room entertainment to the next level
  • Apple AirPlay - Enjoy effortless streaming without worries
  • LYNK Cloud - Uncover hospitality insights with an integrated cloud platform
More Information
SKU HG75U700FEUXXU
EAN 8806097627814
Manufacturer Samsung
Availability In Stock
Additional Image URLs https://objects.icecat.biz/objects/mmo_139083963_1769171868_9018_2438660.jpg
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
LYNK Cloud
Uncover hospitality insights with an integrated cloud platform
Google Cast
Take in-room entertainment to the next level
Apple AirPlay
Enjoy effortless streaming without worries
Samsung Knox Security
Your privacy. Secured.
Metal Stream Design
An elegant metal design that upgrades your space
Display
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display technologyLED
LED backlightYes
Screen shapeFlat
HD type4K Ultra HD
Screen format adjustments16:9
Supported graphics resolutions3840 x 2160
Viewing angle, vertical178°
Viewing angle, horizontal178°
Motion interpolation technologyMotion Xcelerator
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display diagonal190.5 cm (75")
Rotating displayNo
TV tuner
Tuner typeAnalog & digital
Digital signal format systemATSC, DVB-C, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV
Operating system installedTizen
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version2.0.4
Smart TVYes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)Yes
Sound mirroringYes
Apple AirPlay 2 supportYes
Audio
Audio decodersDolby MS12
Number of speakers2
Audio output channels2.0 channels
RMS rated power20 W
Adaptive soundYes
Network
Bluetooth version5.2
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
BluetoothYes
Wi-FiYes
Ethernet LANYes
Design
Rollable displayNo
VESA mountingYes
Ambient lightingYes
Panel mounting interface400 x 300 mm
Product colourBlack
Bezel type3 Bezel-less
Stand typeLegs stand
Swivel standNo
Performance
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Teletext standardsTTX
Ambient lightingYes
USB cloningYes
4K Ultra HD upscalingYes
Teletext functionYes
Smartphone/tablet remote supportYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
Eco sensorYes
SmartThings app supportYes
Ambient modeYes
Dynamic Crystal Color technologyYes
Remote accessYes
Multi ViewYes
Smart TVYes
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
RS-232C ports1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Common interface (CI)Yes
Consumer Electronics Control (CEC)Anynet+
Headphone outputs1
AC (power) inYes
Management features
Auto power offYes
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages3
On Screen Display (OSD) languagesEnglish, Spanish, French
On/Off timerYes
Control typeRemote
Hotel modeYes
Hotel mode typeChannel lock
Teletext
Teletext functionYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Power
AC input frequency50/60 Hz
Energy saving modeYes
AC input voltage220 - 240 V
Power consumption (max)220 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)79 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)D
Energy efficiency class (HDR)D
Technical details
LED backlightYes
Hotel modeYes
Weight (with stand)23.1 kg
Weight (without stand)22.7 kg
Bluetooth version5.2
AC input voltage220 - 240 V
Remote control typeTM2240A
Product colourBlack
Weight & dimensions
Width (without stand)1668.1 mm
Height (without stand)957.8 mm
Depth (without stand)77 mm
Weight (without stand)22.7 kg
Package width1820 mm
Package height1100 mm
Package depth164 mm
Width (with stand)1668.1 mm
Height (with stand)1005.9 mm
Depth (with stand)280 mm
Package weight31.3 kg
Weight (with stand)23.1 kg
Packaging data
Remote control typeTM2240A
Package width1820 mm
Package height1100 mm
Package depth164 mm
Remote control includedYes
Desktop standYes
Package weight31.3 kg
Packaging content
Remote control includedYes
Desktop standYes
Other features
AC input voltage220 - 240 V