Targus AWU100205GL laptop stand Silver 39.6 cm (15.6")
SKU
AWU100205GL
Login for pricing
In Stock: 7 available
Portable Stand with Integrated USB-A Hub
  • Made of high-quality aluminum with high heat reduction. Versatile and universal, supports most laptop devices from 10" - 15.6”
  • Expand your laptop USB-C port with one cable to 4x USB-A (3.2 Gen 1) ports
  • 4x USB-A support fast 5 Gbps data transfer, perfect for external flash drives
  • USB-A ports support max 1.5 A charging for your accessories or smart devices (4 USB-A ports share max 15W)
  • USB-C port under the stand offers neat power cable management and supports Power Delivery 3.0 with 100W power pass-through. Share 100W power between laptop devices via USB-C cable and other devices via USB-A and data ports
More Information
SKU AWU100205GL
EAN 5051794036619
Manufacturer Targus
Availability In Stock
The Targus® 100W PD GaN Wall Charger (APA109GL) is the perfect companion for this stand with integrated hub, delivering up to 100W power when connected to the USB-C port under the stand, the power then shared between the Laptop via USB-C cable and other accessories connected.
Design
Product typeLaptop stand
Minimum notebook screen size compatibility25.4 cm (10")
Maximum notebook screen size compatibility39.6 cm (15.6")
MaterialAluminium
Product colourSilver
Number of devices supported1
Ergonomics
FoldableYes
Cable managementYes
Height adjustmentYes
AdjustableYes
Number of height positions5
Number of adjustment positions5
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
USB data transfer rates5000 Mbit/s
USB charging portYes
USB Power DeliveryYes
USB Power Delivery revision3.0
USB Power Delivery up to100 W
System requirements
Mac compatibilityYes
Windows operating systems supportedYes
Weight & dimensions
Weight360 g
Width62 mm
Depth260 mm
Height27 mm