SC61020CBKRD
- USB 3.2 Gen2 (USB 10Gbps) transmission speed
- Transfer up to 550/500MB per second
- Up to 2000GB capacity
- Capless slide-out design and cableless for easy portability
- Cutout for key rings and backpack accessories
| SKU | SC61020CBKRD |
|---|---|
| EAN | 4711085945068 |
| Manufacturer | ADATA |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Powerful Storage
LEVEL UP to Breakneck Speeds
Carefree Capless & Cableless
Generous Capacity to Meet Any Task
Your Game Library
LEVEL UP to Breakneck Speeds
Carefree Capless & Cableless
Your Game Library
| Performance | |
|---|---|
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| SSD capacity | 2 TB |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Solid state drive | |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 500 MB/s |
| SSD capacity | 2 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), UKCA, EAC, CE, KCC |
| Software | |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 23.5 mm |
| Depth | 67.3 mm |
| Height | 10.2 mm |