MEV44MP/A
Login for pricing
In Stock: 242 available
Watch Series 11, 46mm, GPS, Aluminium, Always-On Retina, S10, Digital Crown, watchOS
  • Introducing sleep score — an easy way to track and help improve the quality of your zzz’s
  • Up to 24 hours of battery life.2 Do the things you love for longer
  • A glass display that’s 2x more scratch resistant than Series 10. Tough just got tougher
  • Boost your fitness with personalized audible motivation in real time. Smart
  • Now with 5G for faster performance on the go. Waiting is so yesterday
More Information
SKU MEV44MP/A
EAN 0195950631951
Manufacturer Apple
Availability In Stock
Product Family Watch
Product Series Series 11
The ultimate way to watch your health.
Features
Waterproof up to50 m
Processor cores2
Heart rate monitorYes
GyroscopeYes
Ambient light sensorYes
Display brightness2000 cd/m²
AltimeterYes
Display technologyOLED
International Protection (IP) codeIP6X
Built-in cameraNo
FM radioNo
Mobile operating systems supportediOS
Operating system installedwatchOS 11
Built-in microphoneYes
TouchscreenYes
Built-in speaker(s)Yes
Display resolution416 x 496 pixels
Pixel density326 ppi
Processor manufacturerApple
Processor modelS10
Personal info management (PIM)SOS
Languages supportMulti
Display typeDigital
AccelerometerYes
Multisport modeYes
Quality of sleepYes
Virtual assistantApple Siri
Activity trackerYes
Rounded display cornersYes
64-bit computingYes
Heart rate sensor typeElectrical, Optical
Haptic feedbackYes
Distance travelledYes
Always-on displayYes
Electronic compassYes
Blood oxygen sensorYes
SOS alert functionYes
Skin temperature sensorYes
Workout trackingYes
Virtual pacer functionYes
Water temperature sensorYes
Irregular rhythm notificationsYes
Double tap gestureYes
Depth gauge sensorYes
Sleep apnea detectionYes
Technical details
Processor cores2
Heart rate monitorYes
GyroscopeYes
Ambient light sensorYes
Removable strapYes
Display brightness2000 cd/m²
AltimeterYes
Waterproof up to50 m
Display technologyOLED
Built-in cameraNo
Watch glass typeIon-X glass
FM radioNo
Band materialRubber
Protection featuresDust resistant, Water resistant, Waterproof
ShapeRectangular
Band colourBlack
Built-in microphoneYes
TouchscreenYes
Built-in speaker(s)Yes
Pixel density326 ppi
Processor manufacturerApple
Processor modelS10
Languages supportMulti
Display typeDigital
AccelerometerYes
Multisport modeYes
Quality of sleepYes
Virtual assistantApple Siri
Display
Watch glass typeIon-X glass
Rounded display cornersYes
Always-on displayYes
Colour displayYes
Display technology marketing nameRetina
Processor
Neural processor unit (NPU)Apple Neural Engine (ANE)
Neural processor unit (NPU) cores4
Design
Market positioningSmartwatch
Watch case size46 mm
Watch case colourGrey
Watch case materialAluminium
Removable strapYes
Band sizeM/L
Wrist size range140 - 245 mm
Band materialRubber
ShapeRectangular
Band colourBlack
Magnetic charging connectorYes
Performance
Flash memory64 GB
64-bit computingYes
Crash detectionYes
Fall detectionYes
Noise monitoringYes
BacktrackYes
Network
GLONASSYes
GPS (satellite)Yes
Mobile network connectionNo
Mobile network generationNot supported
GalileoYes
Quasi-Zenith Satellite System (QZSS)Yes
BeiDouYes
Storage
Flash memory64 GB
Ports & interfaces
Wi-Fi standardsWi-Fi 4 (802.11n)
USB portNo
Near Field Communication (NFC)Yes
BluetoothYes
Wi-FiYes
Bluetooth version5.3
Headphone connectivityBluetooth
Bluetooth Low Energy (BLE)Yes
Power
Wireless chargingYes
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery life (max)38 h
Battery recharge time(80%)0.5 h
Battery typeBuilt-in battery
Battery life24 h
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)5 - 90%
Operating altitude0 - 3000 m
GPS Performance
GLONASSYes
GPS (satellite)Yes
Other features
BluetoothYes
Packaging data
Cables includedMagnetic Fast Charger to USB‑C
Package width77 mm
Package depth240 mm
Package height30 mm
Package weight300 g
Weight & dimensions
Width39 mm
Depth9.7 mm
Thickness4.6 cm
Weight37.8 g
Packaging content
You may also be interested in
Compare Products
Product Apple Watch Series 11 GPS 46mm Space Grey Aluminium Case with Black Sport Band - M/L
Bestseller
Apple Watch Series 11 GPS 46mm Space G... Login for pricing
Apple Watch Series 9 GPS + Cellular 41mm Graphite Stainless Steel Case w/ Midnight Sport Band - S/M Apple Watch Series 9 GPS + Cellular 41... Login for pricing
Apple Watch Series 9 GPS 41mm Midnight Aluminium Case w/ Midnight Sport Band - S/M
Hot Product
Apple Watch Series 9 GPS 41mm Midnight... Login for pricing
Apple Watch Series 9 GPS 45mm Starlight Aluminium Case w/ Starlight Sport Band - M/L Apple Watch Series 9 GPS 45mm Starligh... Login for pricing
Apple Watch Series 9 GPS + Cellular 41mm Midnight Aluminium Case w/ Midnight Sport Band - S/M Apple Watch Series 9 GPS + Cellular 41... Login for pricing
Samsung Galaxy Watch7 LTE (44mm)
New
Samsung Galaxy Watch7 LTE (44mm) Login for pricing