90IG09A0-MO3B60
Login for pricing
In Stock:
3 available
- Dual-band WiFi 7 speeds up to 3600 Mbps with MLO and 4K-QAM
- 24/7 end-to-end protection with commercial-grade AiProtection Pro and advanced VPNs
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
|---|---|
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Product colour | White |
| SKU | 90IG09A0-MO3B60 |
| EAN | 4711387611876 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | In Stock |
ASUS ZenWiFi BD4 Outdoor
Worry-Free WiFi, Indoors and Out
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| LED indicators | Power |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Reset button | Yes |
| Maximum coverage | 235 m² |
| Product type | Mesh router |
| Wireless LAN features | |
| WLAN data transfer rate (first band) | 688 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2882 Mbit/s |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| WLAN data transfer rate (max) | 3600 Mbit/s |
| Port forwarding | Yes |
| Firewall security | Firewall |
| BeamForming | Yes |
| Parental control | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Processor frequency | 1.5 GHz |
| Virtual assistant | Google Assistant |
| Parental control features | Content filter, SafeSearch, Time rewards |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet WAN | Yes |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 106 mm |
| Depth | 106 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 1.04 kg |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 246 mm |
| Package height | 134 mm |
| Package weight | 1.84 kg |
| Packaging content | |
| Ethernet cable | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Quick installation guide | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 246 mm |
| Package height | 134 mm |
| Package weight | 1.84 kg |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ASUS ZenWiFi BD4 BE3600 Outdoor 1 Pack...
Login for pricing
Popular
TP-Link AC1200 + AV1000 Whole Home Hyb...
D-Link EAGLE PRO AI AX1500 Mesh System...
Hot Product
TP-Link AX3000 Whole Home Mesh WiFi 6...
Recommended
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90IG09A0-MO3B60
DECO P9(3-PACK)
M15-2
M15-3
DECO X50(3-PACK)
DECO X50(2-PACK)
| Manufacturer |
ASUS
TP-LINK
D-Link
D-Link
TP-LINK
| Wi-Fi band |
Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)
Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)
Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)
Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)
Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)
Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)