90IG08Y0-MO3C60
Login for pricing
In Stock: 9 available
Tri-band WiFi 7 (802.11be) Smart AiMesh Extendable Router, 6 GHz WiFi, 18 Gbps, Coverage up to 6000 sq. ft. (2pk), Dual 10G Ports, Smart Home Master SSIDs for IoT Devices & Parental Controls, Advanced Network Security & VPNs
  • Tri-band WiFi 7 speeds up to 18 Gbps with 6GHz WiFi, MLO, and 4K-QAM
  • AI-powered Smart AiMesh extends coverage up to 6000 sq. ft. (2-pack) ,plus advanced security
  • Eight internal antennas and ten high-power front-end modules eliminate WiFi dead zones
  • 24/7 end-to-end protection with commercial-grade AiProtection Pro and advanced VPNs
  • Establish up to three SSIDs for IoT devices and parental controls with Smart Home Master Network
  • 4G LTE and 5G Mobile Tethering for always-on internet
More Information
Top Wi-Fi standard Wi-Fi 7 (802.11be)
Wi-Fi band Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz)
Product colour White
SKU 90IG08Y0-MO3C60
EAN 4711387429884
Manufacturer ASUS
Availability In Stock
Product Videos View Video
PDF URLs View PDF
Worry-Free Smart Home Mesh
The ASUS ZenWiFi series advances your ever-evolving smart home with worry-free WiFi. The ASUS ZenWiFi BT10 raises the bar for whole-home mesh with WiFi 7 and next-gen Smart AiMesh technology. It delivers blazing-fast tri-band speeds up to 18 Gbps and unleashes superior 6 GHz WiFi. Along with ultra-high-speed dual 10-gigabit Ethernet ports and a suite of advanced network and security technologies, this mesh WiFi system is ready for the future of your smart home network today.
DESIGN
The Pinnacle of WiFi
IEEE 802.11be
WiFi 7 Powering Premium Mesh
Superior 6 GHz WiFi
Boasting a superior 6 GHz band, ZenWiFi BT10 unleashes blazing-fast tri-band WiFi 7 speeds up to 18 Gbps. It ensures comprehensive WiFi compatibility for a wide range of devices, from cutting-edge WiFi 6E mobile devices to legacy IoT devices.
Comprehensive MLO Support
Multi-Link Operation (MLO) enables buffering-free connection by intelligently combining and switching between the 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz bands. ZenWiFi BT10 is built to be future-proof with all WiFi 7 devices, regardless of the MLO mode they use.*
Ultrawide 320 MHz Channels
WiFi 7 introduces ultrawide 320 MHz channel bandwidth in the 6 GHz band, doubling data transmission capacity. This allows for significantly more simultaneous transmissions at the fastest possible speeds.
Efficient 4K-QAM Transmission
MESH TECHNOLOGY
AI-Boosted Smart AiMesh
Intelligent Mesh Backhaul
Scalable 10G Connectivity
Smart MLO Connect
Values Beyond Extension
Performance
Engineered for Always-Connected Home
Unrivaled Coverage and Reliability
Up to 17% Faster CPU Power
Next-Gen Connectivity
Embrace the future of 10G home networking with the ZenWiFi BT10.
Dual 10G Ports
Versatile WAN Options
4G LTE & 5G Mobile Tethering
Worry-Free WiFi
Network Security
Safeguard Everyone and Every Connected Device
Comprehensive Triple-level Protection
Top-Notch Security Within Reach
Extendable Custom Network
One-Stop Solutions
User Friendly
Router Protection Made Easy
Instant Notifications
Auto Security Updates
Network Segmentation
Feature-Packed Smart Home Master SSIDs
IoT Network
Kid’s Network
VPN Network
Connect to your preferred VPN service with a single click through a dedicated subnetwork.
Parental Controls
Safer, Smarter Family Protection
Internet Activity Dashboard
Preset Age-Level Profiles
Flexible Time Scheduling
Safe Browsing
VPN
Stay Protected Anywhere, Anytime
Instant Guard
Multiple VPN Connection
ASUS Router App
Three-Step Easy Setup, Powerful Controls
Design
Product colourWhite
LED indicatorsPower
Antenna typeInternal
Antennas quantity8
Reset buttonYes
Product typeMesh router
Wireless LAN features
Security algorithmsWPA, WPA2, WPA2-Enterprise, WPA3-Personal
WLAN data transfer rate (first band)688 Mbit/s
WLAN data transfer rate (second band)5764 Mbit/s
Guest accessYes
Dynamic DNS (DDNS)Yes
WLAN data transfer rate (third band)11529 Mbit/s
IGMP snoopingYes
Apps supportedASUS Router
WLAN data transfer rate (max)11529 Mbit/s
Features
DHCP serverYes
Processor cores4
Quality of Service (QoS) supportYes
Port forwardingYes
Firewall securityFirewall
Parental controlYes
Built-in processorYes
Internal memory2000 MB
Flash memory256 MB
Processor frequency2 GHz
MU-MIMO technologyYes
Protocols
DHCP serverYes
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports3
DC-in jackYes
Ethernet WANYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Power
AC adapter output voltage12 V
AC adapter output current3 A
AC input voltage110 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Weight & dimensions
Width159 mm
Depth72 mm
Height186 mm
Packaging content
AC adapter includedYes
Ethernet cableYes
Number of products included1 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product ASUS ZenWiFi BT10 Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) Wi-Fi 7 (802.11be) White 3 Internal
Hot Product
ASUS ZenWiFi BT10 Tri-band (2.4 GHz /... Login for pricing
Out of stock
ASUS ROG Rapture GT6 (B-2-PK) Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 5 GHz) Wi-Fi 6 (802.11ax) Black 4 Internal ASUS ROG Rapture GT6 (B-2-PK) Tri-band... Login for pricing
TP-Link BE9300 Whole Home Mesh Wi-Fi 7 System(Tri-Band)
Bestseller
TP-Link BE9300 Whole Home Mesh Wi-Fi 7... Login for pricing
SKU
90IG08Y0-MO3C60
DECO XE75(3-PACK)
DECO XE75(1-PACK)
DECO XE75 PRO(3-PACK)
90IG07F0-MU9A20
DECO BE65(3-PACK)
Manufacturer
ASUS
TP-LINK
TP-LINK
ASUS
Wi-Fi band
Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz)
Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 5 GHz)