Brother BDL-7J000058-040 Thermal paper roll white 58mm x 13,8m for Brother TD-4210/4410
SKU
BDL7J000058040
Login for pricing
In Stock:
11 available
The BDL-7J000058-040 continuous receipt roll, measuring 58mm in width, has been Certified by Brother International Europe. Each purchase contains 24 rolls per order.
- Receipt width: 58mm
- Roll length: 13.8m
- Direct thermal receipt printing
- High quality receipt print outs
- Compatible with selected RJ and TD printers
| SKU | BDL7J000058040 |
|---|---|
| EAN | 5014047600784 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
The Brother BDL-7J000058-040 continuous white receipt roll has been created to meet your receipt printing requirements. The 58mm receipt paper produces high-quality direct thermal print outs, perfect for customer receipts, click and collect confirmations, tickets and fines.
Compatible Printers: Brother TD-4410 D, Brother TD-4210 D
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Spain |
| Length | 13.8 m |
| Width | 40 mm |
| Height | 60 mm |
| Technical details | |
| Length | 13.8 m |
| Pallet gross weight | 284.2 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 29 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 174 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.55 kg |
| Width | 40 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 1.45 kg |
| Depth | 40 mm |