HLL2400DWZU1
Login for pricing
In Stock: 24 available
A4, 30 ppm, 1200 x 1200 dpi, USB, Wi-Fi, 356 x 360 x 183 mm, 7.1kg
  • Print up to 30 pages per minute
  • 2-Sided print, up to 15 sides per minute
  • 1 Line LCD control panel
  • 5GHz WiFi and USB, Brother Mobile Connect app
  • 64MB Internal memory
  • 250 sheet paper input tray
More Information
Maximum resolution 1200 x 1200 DPI
Print speed 30 ppm
Colour No
Internal memory 64MB
SKU HLL2400DWZU1
EAN 4977766827362
Manufacturer Brother
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Print technology
Duplex printing modeAuto
Print technologyLaser
Recommended duty cycle250 - 500 pages per month
Printing coloursBlack
Duplex printingYes
ColourNo
Print quality
Print technologyLaser
Duplex printingYes
Memory
Internal memory64 MB
Software
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Printing
Duplex printing modeAuto
Warm-up time20 s
Time to first page (black, normal)17.5 s
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter)30 ppm
Features
Control typeButtons
Printing coloursBlack
Input & output capacity
Total number of input trays1
Total input capacity250 sheets
Total output capacity150 sheets
Paper handling
Maximum ISO A-series paper sizeA4
ISO A-series sizes (A0...A9)A4, A5, A6
ISO B-series sizes (B0...B9)B5, B6
Non-ISO print media sizesLetter
JIS B-series sizes (B0...B9)B5, B6
Envelopes sizesC5, Com-10, DL, Monarch
Ports & interfaces
USB portYes
USB 2.0 ports quantity1
Direct printingYes
Performance
Sound pressure level (printing)48 dB
Network
Mobile printing technologiesBrother iPrint & Scan
Wi-Fi standards802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Wi-FiYes
Ethernet LANNo
Design
Built-in displayYes
DisplayLCD
Product colourBlack
Control typeButtons
Market positioningHome & office
Technical details
Built-in displayYes
DisplayLCD
Product colourBlack
Cartridge(s) includedYes
Power
Power consumption (ready)43 W
Power consumption (off)0.08 W
AC input voltage220 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
System requirements
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)35 - 85%
Operating temperature (T-T)10 - 32 °C
Weight & dimensions
Width356 mm
Weight6 kg
Height183 mm
Depth360 mm